Choroba bostońska - nowy, groźny wirus, który atakuje głównie dzieci

Choroba bostońska jest często mylona w ospą wietrzną. Choć objawy obu chorób są podobne, bostonka wydaje się znacznie groźniejsza. Choroba bostońska wywoływana jest przez wirus, który atakuje głównie dzieci. Dorośli mogą się jednak nim też zarazić.

Choroba bostońska nazywana jest też wysypką bostońską wywoływaną przez wirusy z rodziny enterowirusów – wirusy Coxsackie. Zakażenie następuje przez kontakt z wydzielinami chorej osoby. Warto podkreślić, że wirusy są wydzielane razem z kałem nawet przez kilka tygodni po ustąpieniu objawów. Do dużej ilości zakażeń wirusem dochodzi w żłobkach, przedszkolach czy szkołach.

Najczęściej na bostonkę chorują dzieci w wieku od 2 do 10 lat.Przebiega ona zazwyczaj w łagodny sposób, a czas trwania kuracji to 7-10 dni. Niestety mogą również zachorować dorośli. Tutaj może dochodzić do ostrzejszego przebiegu. choroba może być bardziej uciążliwa, a powikłaniem mogą być problemy kardiologiczne lub neurologiczne.

Jakie są objawy choroby bostońskiej?

Do objawów zakażenia wirusem zaliczamy:

  • gorączkę
  • ból gardła
  • złe samopoczucie
  • brak apetytu, nudności, wymioty i biegunka
  • powiększenie szyjnych węzłów chłonnych
  • wysypka.

Wysypka jest charakterystycznym objawem wirusa bostońskiego. Ma ona formę surowiczych pęcherzy o średnicy 1-3mm. Dlatego często jest objawowo mylona z ospą wietrzna. Różnica jest taka, że wysypka występuje tylko na stopach, dłoniach, w jamie ustnej i gardle.  Zajmuje ona tylną ścianę gardła, podniebienie miękkie, język, dziąsła i błonę śluzową policzków. Pęcherzyki w ustach są jednak bardzo uciążliwe. Łatwo dochodzi do ich pęknięcia co powoduje powstanie nadżerki utrudniającej jedzenie i picie. Na skórze pojawiają się szare pęcherzyki o wielkości do 7 mm. Umiejscowione są na dłoniach, podeszwach stóp, bocznych powierzchniach stóp i rąk. Pęcherzyki mogą występować na pośladach i w okolicy narządów płciowych.

Jak leczyć chorobę bostońską?

Leczenie wirusa przebiega w sposób objawowy. Podaje się środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wysypkę należy osuszać płynami i kremami antywirusowymi lub fioletem gencjanowym. Ważne jest, aby nie rozdrapywać i nie wyciskać pęcherzy ponieważ może to prowadzić do zakażeń bakteryjnych. Nie wolno również stosować pudrów i zasypek, które mogą prowadzić do bakteryjnych nadkażeń.

Sprawdź jak skutecznie walczyć z katarem dzięki inhalacjom.