Nasze dłonie zimą są szczególnie narażone na odwodnienie, pękanie, a nawet odmrożenie. Wszystko dlatego, że skóra dłoni jest bardzo delikatna i szybko wysycha. W czasie mrozów dłonie bardzo szybko stają się suche czy zaczerwienione i dlatego trzeba poświęcić im szczególną uwagę.

Pielęgnacja dłoni nie tylko zimą jest skomplikowana i pracochłonna. Skóra dłoni jest zbudowana z nielicznych gruczołów łojowych prze co tłuszczowy płaszcz ochronny  na skórze zanika niemal całkowicie po każdym ich umyciu. Poza tym na skórze dłoni znajduje się duża liczba gruczołów potowych przez co bardzo szybko się ona odwadnia. Jest to szczególnie niebezpieczne jeśli na dworze panuje mróz, a w domu jest zbyt wysoka temperatura. Pozbawione warstwy ochronnej dłonie, też wysuszone stają się szorstkie, spierzchnięte i czerwone. Paznokcie zaczynają się łamać, a skórki się zadzierają i twardnieją.

W pielęgnacji dłoni zimą bardzo dobrze sprawdzi się krem ochronny. Powinien on:

  • hamować parowanie wody z naskórka,
  • odżywiać, czyli powinien być bogaty w witaminy,
  • stwarzać warstwę zapobiegającą utratę ciepła.

Krem na zimę powinien być gęsty i jednocześnie dobrze przylegać do skóry. Jeśli  spędzasz dużo czasu przy komputerze koniecznie smaruj ręce kremem nawilżającym, w którego skład wchodzi gliceryna i silikon. Pamiętaj, aby krem wklepać po każdym umyciu rąk i zawsze jeśli czujesz naprężenie skóry dłoni.

Suche dłonie najlepiej zregenerujesz poprzez:

  • nawilżającą maseczkę – na noc posmaruj suche dłonie grubą warstwą maseczki nawilżającej do twarzy. Możesz użyć również kremu nawilżającego z kolagenem lub pantenolem.
  • odżywczy kompres – dłonie posmaruj kremem lub maseczką do twarzy, załóż foliowe rękawiczki i włóż pod termofor na 5-10 minut.
  • masaż – dłonie nasmaruj dużą ilością kremu do rąk i wymasuj okrężnymi ruchami każdy palec. Następnie masuj jedną dłonią grzbiet drugiej, a na koniec wykonaj ruch tak jak chciałabyś zacierać ręce.

Sprawdź jak walczyć z zapaleniem zatok i ucha.