Sprawdź jak myć włosy, aby zawsze były w świetnej kondycji

O tym jak myć włosy w zasadzie wie każdy. Jednak czy na pewno? Mycie włosów i skóry głowy to jedna z najczęściej powtarzanych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych. Jej częstotliwość oraz sposób wykonania ma duży wpływ na kondycję i wygląd włosów. Sprawdź jak myć włosy, aby były lśniące każdego dnia!

Często zastanawiamy się jak myć włosy. Czy częściej niż raz w tygodniu czy nawet rzadziej? Otóż wszystko zależy od tego jak szybko nasze włosy się brudzą i jak szybko się przetłuszczają. Przetłuszczającym się włosom codzienne mycie nie szkodzi. Bardzo istotny jest dobór odpowiednich szamponów. Jeśli chcemy, aby stan włosów się poprawić musimy uważnie czytać etykiety używanych środków kosmetycznych. Przy okazji mycia włosów warto używać do ich pielęgnacji rożnych produktów specjalnego przeznaczenia jak:

 • Odżywki 5-minutowe.
 • Odżywki w sprayu na suche i mokre włosy.
 • Maseczki odżywcze.
 • Nawilżające.

Specjaliści zwracają uwagę  na to, że powinno się używać dwóch rodzajów szamponów. Jeden o delikatnym składzie do częstego mycia i drugi do oczyszczania włosów stosowany na przykład raz na dwa tygodnie. Szampon do częstego mycia włosów nie powinien zawierać detergentów typu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate). Ich stosowanie w nadmiarze może prowadzić do przesuszenia skóry głowy oraz samych włosów. Szampon do częstego stosowanie nie powinien też zawierać silikonów. Oblepiają one włosy, a w konsekwencji tracą one połysk. Powinien on z kolei zawierać zioła i nawilżacze jak panthenol.

Jak umyć prawidłowo włosy?

 1. Przed umyciem włosów dokładnie je rozczesz. Pozwoli to na łatwiejsze wniknięcie wody i szamponu w każdy włos. Mycie będzie dokładniejsze.
 2. Włosy zmocz letnią wodą. Gorąca woda rozszerza łodygę włosa, a gorąca dodatkowo niszczy, pobudza gruczoły łojowe, przyśpieszając przetłuszczanie się włosów. Woda nie może być zimna ponieważ może wyziębić cebulki włosowe i spowodować nadmierne ich wypadanie.
 3. Szampon wylej na dłonie nigdy bezpośrednio na włosy. Przed nałożeniem szamponu na włosy rozprowadź go po dłoniach z niewielką ilością wody. Zabieg ten pozwoli na rozłożenie równomierne szamponu na całej długości włosów.
 4. Po nałożeniu szamponu masuj skórę głowy przez 2 minuty. Ruchy powinny być koliste, płynne, powolne.
 5. Włosy spłucz letnią wodą. Zadbaj, aby resztki szamponu nie pozostały na włosach.
 6. Włosy umyj dwa razy, aby dobrze je oczyścić. Jeśli myjesz włosy codziennie wystarczy, że umyjesz włosy jeden raz.
 7. Suszenie włosów wykonaj delikatnie. Nie wycieraj ich mocno ręcznikiem, aby się nie skręciły. Włosy należy odsączyć ostrożnie ręcznikiem, stopniowo i delikatnie.
 8. Mokre włosy susz stopniowo „ z włosem”, nigdy „pod włos”, żeby pomóc pozamykać się łuskom włosowym.

Sprawdź nasze rady, aby szybko przygotować się na karnawał.