Michał Piróg

Michał Piróg po raz kolejny zabrał głos w ważnej społecznie sprawie. Nie pozostał bez komentarza w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, a szczególnie kwestii określenia “polskie obozy śmierci”. 

Michał Piróg jako Polak, Żyd i Europejczyk wypowiedział się w gorzkich słowach o burzy jaką wywołała informacja o nowelizacji ustawy o IPN. Czemu ma ona służyć skoro jeszcze nie dawno, w 2004 roku wprowadzono zmiany w jego funkcjonowaniu? Według Michała Piróga dotąd wszystko funkcjonowało prawidłowo. Jak podkreśla (…) Nigdy, aż do teraz, hasła o udziale naszego kraju w Holokauście nie były tak mocno i uporczywie eksponowane. Nikt nigdy nie kwestionował, że pośród państw Europy to Polska najbardziej ucierpiała podczas II wojny światowej. Wszyscy podkreślają, że na terenie naszego kraju leżały nazistowskie obozy zagłady, budowane przez nazistowskie Niemcy. Nikt nie zaprzecza, że Francja, Włochy czy Japonia kolaborowała z Niemcami. Te kraje przyjęły winę nie zasłaniając się bohaterskimi postawami jednostek. Nikt nie zaprzecza, że to my Polacy mamy najwięcej zasług. To my udzielaliśmy pomocy Żydom, to my stawialiśmy opór w heroicznej, nierównej walce z okupantem. W końcu, to my Polacy mamy najwięcej drzew dla Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Jad Waszem. Te kwestie nie podlegają żadnym wątpliwościom.  Nikt nie mówi, że było inaczej…

Obecną sytuację w Polsce w odniesieniu do zmian w ustawie porównuje do Rosji z 2014 roku. Jak pisze w artykule (…) rosyjska ustawa ma zapobiegać “kłamstwom” na temat Rosji w czasie II wojny światowej. Na przykład za wzmiankę o ataku Związku Radzieckiego na Polskę przewiduje 5 lat łagru. A przecież wszyscy doskonale wiemy, że sowieci najechali nasz kraj. Wygląda na to, że teraz to my chcemy mieć prawo do zakłamywania historii. Wciąż nie jesteśmy tak radykalni jak Rosjanie, Polska za analogiczne “kłamstwa” dotyczące udziału Polaków w zbrodniach przeciwko ludzkości zakłada jedynie 3 lata więzienia.

Michał Piróg, jako Polak oraz Żyd pyta nie bez podstaw – dokąd zmierza Polska, jaka będzie jej przyszłość jeśli wprowadzane są regulacje, które nie tylko niepokoją Polaków, ale też inne narody?

Zwraca on również uwagę na funkcjonowanie w Polsce wielu organizacji antysemickich, nawet nazistowskich, które za cichym przyzwoleniem władz działają na terenie naszego kraju. Wprowadzają terror, poczucie strachu i niepewności wobec mieszkańców, naszego kraju, którzy są innego wyznania, pochodzenia czy koloru skóry. Jak pisze w swoim artykule (…) Patrzę na moich rodaków i widzę jak rośnie w nich agresja, jak wygodnie im jest być sterowanymi przez władzę. Boję się, że słowa rzucane pod moim adresem: “Jak ci się nie podoba, to wy*ierdalaj do Izraela”, nabiorą innego znaczenia. Zawsze myślałem, że to tylko głupie docinki w sieci. Dziś brzmią inaczej. Tym boleśniej, że to Polska jest moim krajem i ciężko mi patrzeć na to, co się z nią dzieje. Polsko, ty nie musisz wstawać z kolan, musisz jedynie otrzeźwieć i wziąć sprawy w swoje ręce. To my jesteśmy narodem. To my jesteśmy Polską, a rząd jedynie naszym przedstawicielstwem. Oni realizują swoją wizję Polski, ale czy jest ona zgodna z naszą wizją i z naszym sumieniem? Jak wielu uda się nią zarazić?

Michał Piróg

fot. /www.instagram.com/michalpirog

źródło www.noizz.pl

Sprawdź czym jest Kampania Przeciwko Homofobii.