Coraz częściej spotykaną praktyką jest, że w restauracjach do posiłków serwuje się gościom darmową karafkę czy dzbanek wody. Wody, która pochodzi najzwyczajniej w świecie z kranu. Czy to bezpieczne?

Czy kranówka jest bezpieczna do picia?

Warto pić wodę z kranu. Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce gruntownie zmodernizowano system uzdatniania wody, a także wprowadzono surowe unijne regulacje dotyczące mikrobiologicznego i chemicznego składu wody płynącej w kranie. Dlatego woda pochodząca z wodociągu jest w stu procentach bezpieczna i zdatna do picia, nawet bez jej wcześniejszego przegotowania. Co więcej, tego rodzaju woda zawiera minerały takie jak magnez czy wapń, w zależności od miasta, w różnych stężeniach. Często jest nawet bardziej wartościowa niż butelkowana woda źródlana dostępna w sklepach.

Pozostałe korzyści jakie przynosi picie wody z kranu

Poza korzyściami zdrowotnymi, podstawiając szklankę pod kurek, możemy dołożyć naszą cegiełkę do ochrony środowiska. Rezygnując z kupowania wody w plastikowych butelkach, oszczędzamy naszej planecie kolejnych śmieci, które rozkładają się przez wiele lat, zatruwając środowisko. Dodatkowo jak wiadomo każdy z nas dla prawidłowego nawodnienia organizmu powinien wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Woda z supermarketu to koszt około 1,5 zł za półtoralitrową butelkę, a więc podsumowując ilość wody zalecaną do spożycia, oszczędność to kolejny powód dla którego warto wybrać kranówkę.

Inspirujące przepisy na wiosnę – zrób je z dzieckiem