Cytologia – kiedy ostatnio robiłaś to podstawowe badanie profilaktyczne? Jak pokazują statystyki, większość Polek nie wykonuje cytologii regularnie, mimo że zajmuje kilka minut, a jest kluczowa dla kontrolowania stanu kobiecego zdrowia. Dzięki niej można we wczesnym, w pełni uleczalnym stadium, wykryć raka szyjki macicy, a także zapobiec innym intymnym dolegliwościom.

Kto i dlaczego powinien się badać?

Cytologię sugeruje się wykonywać wszystkim kobietom właściwie od chwili rozpoczęcia aktywności seksualnej. W przypadku zdrowych kobiet profilaktycznie radzi się badać co 2 lata, jednak kobiety należące do grupy ryzyka (a więc nosicielki HIV lub HPV, wcześniej leczone z powodu nadżerki lub dysplazji, czyli stanu przedrakowego szyjki macicy), a także kobiety majace duza ilośc partnerów seksualnych powinny badać się co rok. W Polsce NFZ prowadzi darmowy program profilaktyki raka szyjki macicy. Jest adresowany do kobiet w wieku 25–59 lat, które w ciągu 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego.

Na czym polega cytologia i co daje?

Lekarze zalecają, że najlepszy moment na wykonanie badania cytologicznego, to między 10 a 18 dniem cyklu. Badanie polega na pobraniu jednorazową, specjalną szczoteczką z tworzywa sztucznego, wymazu z kanału i tarczy szyjki macicy i późniejszym przebadaniu go w laboratorium, pod mikroskopem. Jeśli wynik jest prawidłowy jedynym zaleceniem jest kontrola w ciągu najbliższych 2-3 lat. Jeśli wyniki nie są idealne, skonsultuj się z ginekologiem, aby wprowadzić dalszą diagnostykę lub odpowiednie leczenie.

Przeczytaj też o suplementach .