Lato to czas wakacyjnych, skrupulatnie planowanych od dawna wyjazdów, albo spontanicznych wypadów bez konkretnego planu. Marzy ci się wakacyjna podróż, ale jesteś w finansowym dołku? A może masz aktualnie inne, ważniejsze wydatki? To wymówki, a podróżowanie wcale nie musi być drogie. 

5 sposobów na tanie podróżowanie

1. Szukaj okazji na tanie loty, autobusy czy pociągi

W dzisiejszych czasach lot do Barcelony za 39 złotych, albo bus na drugi koniec Polski za złotówkę to nic nadzwyczajnego. Poluj na tanie loty na stronach z wyszukiwarkami tanich lotów jak Skyscanner, Flipo, czy Kayak, albo bezpośrednio na stronach low-budżetowych linii lotniczych jak Ryanair czy Wizzair. Pamiętaj, żeby przed każdym wyszukiwaniem wyczyścić w przeglądarce ciasteczka, bo im częściej wyszukujesz i sprawdzasz cenę danego połączenia na stronie linii lotniczej, tym niepostrzeżenie cena może wzrosnąć.

KONKURS – ZOBACZ WYNIKI

2. ​Bądź elastyczny co do terminu i kierunku podróży.

Najlepiej nie nastawiać się na wyszukiwanie lotów w konkretnym terminie. Często zdarza się tak, że lot kolejnego dnia jest połowę tańszy. Zazwyczaj najtańsze bilety lotnicze dostępne są w środku tygodnia, niższe ceny znajdziemy na przeloty poza sezonem, a więc od października do połowy grudnia oraz od połowy stycznia do maja. ​

Najtańsze ceny lotów możesz wyłapać, gdy szukasz ich od poniedziałku do czwartku w godzinach porannych, weekend to najgorszy czas na szukanie okazji na stronie przewoźników. Ren sam bilet kupiony we wtorek rano potrafi być dwa razy tańszy, niż kupiony w sobotę o 20. Często zdarza się również, że taniej wyjdzie podróż z przesiadką, albo podróż powrotna do innego, sąsiedniego miasta.

3. Tani hotel a może jeszcze tańszy hostel

Nocleg, zaraz obok transportu, to najdroższy element podróży. Jeśli nie masz znajomych w miejscowości, do której się udajesz, a spanie w namiocie to nie jest opcja dla ciebie, warto rozważyć pobyt w hostelu. Najczęściej najtańszą opcja jest łózko w dormitorium, hostele oferują te z podziałem na płeć, a także koedukacyjne. Hostele posiadają często opcje pokojów prywatnych, co też jest dużo tańsze niż oferta wielu hoteli. Szukając noclegu w hostelu skorzystaj z serwisów takich jak hostelbookers.com czy hostelworld.com.

Polecamy również dobrze znaną wszystkim stronę booking.com, gdzie podczas wyszukiwania można łatwo zaznaczyć interesujące nas udogodnienia, lokalizację czy posortować opcje noclegu w danej dacie od najtańszych. Na bookingu znajdują się oferty zarówno hoteli, hosteli, mieszkań, jak i apartamentów. Jeśli wybierasz hotel, najtańszą opcją są pokoje ze wspólną dla kilku pokoi łazienką na korytarzu.

Gdy natomiast nie odnajdujesz się w hotelach, czy hostelach albo po prostu chcesz spróbować czegoś innego, na pewno znajdziesz nocleg w korzystnej cenie, za pomocą Airbnb. To portal, na którym właściciele mieszkań oferują wynajem pokoi czy całych swoich mieszkań na kilka dni. Często to dobra okazja aby poznać trochę lokalnej kultury i zawrzeć nowe przyjaźnie.

4. Unikaj turystycznych barów, knajp i pubów, a restauracje w ścisłym centrum omijaj szerokim łukiem

K​olejnym większym wydatkiem w trakcie podróżowania jest jedzenie. Jeśli chcesz podróżować tanio, ale spróbować lokalnej kuchni wybieraj mniej eleganckie, a bardziej lokalne, małe knajpki. Wyznacznikiem jakości jedzenia jest obecność lokalnych mieszkańców w restauracji. Co najważniejsze, zdecydowanie wybieraj miejsca poza ścisłym centrum miasta i lekko oddalone od największych turystycznych atrakcji.

W restauracjach w centrum jedzenie nie musi być lepsze, a na pewno jego ceny są wygórowane. Wystarczy odejść kilka ulic dalej, a ceny spadają. W knajpkach wybieraj oferty tanich lunchy czy dań dnia, a nie droższe z reguły dania z karty. A w rejonach azji  –  warte spróbowania jedzenie kupisz na ulicznych straganach.

Pozostałe posiłki można w bardzo tani sposób zorganizować samemu, wybierając się do lokalnej piekarni, cukierni, czy supermarketu i kupując świeże składniki na szybkie przekąski, kanapki, czy bagietki. To kolejna oszczędność na jedzeniu.

5. Zrób porządny research przed podróżą

W internecie możesz znaleźć wiele korzystnych wskazówek co do zwiedzania wybranych miejsc, którymi zazwyczaj ludzie dziala się z własnego doświadczenia. Dlatego koniecznie przed wyjazdem poczytaj o miejscu do jakiego się wybierasz. Bilety do muzeów, wejściówki na punkty widokowe czy inne atrakcje potrafią zrujnować finansowo, ale odwiedzić dane miejsce i nie skorzystać z największej lokalnej okazji to podróżnicza porażka.

Korzystaj z darmowych atrakcji w mieście, większość muzeów ma w tygodniu jeden dzień, kiedy można je odwiedzić za darmo. W wielu miastach organizowane są także bezpłatne, piesze wycieczki z przewodnikiem. To pomysł na zwiedzanie, który nic nie kosztuje.  Jeśli jesteśmy zadowoleni ze zwiedzania, warto wynagrodzić osobę która nas oprowadza, małym napiwkiem, który i tak będzie dla nas korzystniejszą finansowo opcją, niż wynajem profesjonalnego przewodnika.

Jeśli potrzebujesz przemieszczać się na miejscu, wcześniej sprawdź, kiedy najlepiej kupować bilety. W niektórych krajach bilety na pociąg czy autobus na lotnisko warto kupować z wyprzedzeniem, dzięki czemu możemy wtedy dużo zaoszczędzić, a są też i takie miejsca gdzie najtaniej bilet kupić u kierowcy zaraz przed odjazdem.

FOT INSTAGRAM