Aranżacja wnętrz, jak każda dziedzina, podatna jest na zmiany. Niemal każdego sezonu pojawiają się nowe trendy. Większość z nich utrzymuje się jednak przez długie lata. Wystarczy zauważyć, że już od dłuższego czasu dominują wnętrza skandynawskiego, gdzie główną role odgrywa biel i minimalistyczne dodatki. Coraz częściej można dostrzec także nowe elementy. Do jednego z nich zalicza się tapety. Jak wyglądają współczesne tapety i czy mają coś wspólnego z tymi z lat 80 i 90-tych?

Tapeta- kicz czy hit?

Wzorzyste i wszechobecne – jeszcze 15 lat temu te cechy opisywały ozdobę wnętrz, jaką stanowiły tapety. Spotkać je można było w każdym domu. Zdecydowanie górowały nad pomalowaną ścianą. Nadszedł jednak czas, kiedy uznano je za niemodne. Czy to oznacza, że przeszły do historii? Oczywiście, że nie, choć raczej nie spotkamy ich już w dawnej formie. Po pierwsze nie tapetuje się już całych pokojów, chyba że tylko takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania w danym pomieszczeniu, jednak nawet wtedy stawia się raczej na stonowane odcienie i wzory. Zbyt duża ilość tego rodzaju dodatków sprawia, że dane wnętrze nas po prostu przytłacza, a tym samym nie pozwoli się skupić czy odpocząć, a nie o to przecież w tym wszystkim chodzi.

Nowoczesne tapety

Wyglądają one zgoła odmiennie, od tych które można pamiętać z lat 90-tych. Obecnie stawia się nie tylko na znacznie lepszą jakość materiałów, ale i inne wzornictwo. Dużą zmianę stanowi fakt, że najczęściej tapetuje się jedną- maksymalnie dwie ściany. Pozostałe maluje się na wówczas na stonowany kolor, aby nieco przygasiły ten efekt. Wówczas taka tapeta staje się największą ozdobą w danym pomieszczeniu, a tym samym od razu przykuwa wzrok, nie tworząc niepotrzebnego zamieszania. Tapet pojawiają się zazwyczaj w salonie lub w sypialni, chociaż coraz częściej można je spotkać w łazience oraz kuchni. Przyjmują zazwyczaj wtedy nieco inną postać. Modne są szczególnie wzory geometryczne, kwiatowe, a także krajobrazy. Ciekawe propozycje dostępne są w sklepie internetowym centrumtapet.pl .

Fototapety- zupełna nowość?

Nie są one może tak zupełnie nowe, gdyż spotkać się z nimi można już od kilku lat lecz to właśnie teraz świecą swój tryumf. Fototapeta stanowi bowiem doskonałe rozwiązanie do licznych pomieszczeń, ponieważ może je optycznie powiększyć lub całkowicie zmienić jego wystrój. Co więcej, wyglądem przypomina zazwyczaj realne fotografie. Popularnym rozwiązaniem jest tworzenie fototapet na indywidualne zamówienia, dzięki czemu na ścianie może pojawić się niemal wszystko, nawet rodzinne zdjęcie, personalizujące wnętrze.

Tapety, mimo że występuje współcześnie w nieco innej formie, to nadal robią furorę. Wystarczy je odpowiednio wybrać do naszego wnętrza. Pamiętać należy jednak o zachowaniu umiaru. Zbyt duża ilość wzorów czy kolorów może przytłaczać i zepsuć całościowy efekt. W sklepach specjalistycznych znajdziemy bogaty asortyment od tapet dziecięcych po popularne ostatnio fototapety.

artykuł powstał z www.cetrumtapet.pl