Albania

Albania to kraj położony na Półwyspie Bałkańskim, który dziś przeżywa prawdziwy boom turystyczny. Jeszcze nie dawno niedoceniany, dziś chętnie odwiedzany przez  coraz większą liczbę osób. Przyciąga ich nie tylko piękne położenie, cudowne widoki czy wszechobecne bunkry, ale również pyszna kuchnia.

Albania to popularny kierunek wakacyjny również dla Polaków. Z każdym rokiem biura podróży kuszą nowymi ofertami pobytu w tym pięknym kraju. Co jest w nim takiego wyjątkowego? Albania to przede wszystkim kraj górzysty z dostępem do czystego i pięknego Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego. Coraz lepiej rozbudowana infrastruktura drogowa i hotelowa pozwala na spędzenie niezapomnianych chwil dla miłośników morskich kąpieli jak i pieszych wycieczek.

Albania to aż 300 kilometrów wybrzeża, z czego przeważająca większość jest piaszczysta. To odróżnia Albanię od innych państw tego regionu, czyli Chorwacji czy Czarnogóry. Jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów jest Durrës, położone zaledwie 35 km od stolicy państwa – Tirany. To właśnie tutaj znajduje się najwięcej hoteli, apartmanetów czy campingów chętnie odwiedzanych przez zagranicznych turystów. W dalszej kolejności znajduje się Vlora położona na południe od Durrës, Saranda (baza wypadowa dla odwiedzających grecką wyspę Kos) oraz Ksamil uznane za najpiększejsze plaże w całej Albanii. To tutaj wśród zatoczek rozkoszować się można piaszczystymi plażami, ciepłą morską i lazurową wodą i cudownymi widokami.

Albania

Albania

Gjirokastra to pięknie zachowane miasteczko z czasów ottomańskich o unikatowej architekturze. Zostało ono wpisane na listę dziedzictwa UNESCO dzięki zabytkom i długiej historii sięgającej jeszcze XII wieku. Uzyskało ono status miasta – muzeum, które powszechnie nazywane jest “miastem srebrnych dachów”. Wszystko za prawą szarych dachówek albańskich domów, które mieniąc się w promieniach słońca sprawiają wrażenie, że patrzymy na srebrną taflę. Nad miastem góruje zabytkowa twierdza skąd widać niesamowitą panoramę całej okolicy.

Albania

Albania

Berat popularnie zwany miastem tysiąca okien, przyciąga swoim klimatem małego, ale pięknie położonego miasteczka. Został on podonie jak Gjirokastra wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Swoją wyjątkowość Berat zawdzięcza usytuowaniu na stoku wzgórza, biali domów z drewnianymi, ciemnobrązowymi oknami. W mieście Wwarto zobaczyć ruiny zamku wraz z Muzeum Ikon Onufrego, stary most Gorica, wzgórze “Mangalem” i pospacerować deptakiem nad rzeką Osum.

Albania

Albania