W tym roku mija już 10 lat odkąd ONZ ustanowił 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk. Jest to globalna akcja promowania higieny rąk jako najprostszego i najtańszego sposobu zapobiegania chorobom zakaźnym. W tym roku mamy jeszcze jeden powód do świętowania – marka Carex, ekspert w dziedzinie higieny obchodzi swoje 25-lecie! Z tej okazji Carex przygotował bazę wiedzy na temat prawidłowej higieny mycia dłoni. Na najczęściej zadawane pytania w tej dziedzinie odpowiedział Doktor Paweł Grzesiowski – pediatra i szef fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Wiedza na temat tego, jak prawidłowo myć ręce jest niezbędna dla każdego z nas. Zarówno dorośli, jak i dzieci każdego dnia narażeni są na styczność z różnymi drobnoustrojami przenoszonymi na przedmiotach codziennego użytku lub przez zwykły uścisk dłoni. Rozprzestrzeniają się one błyskawicznie i są przyczyną wielu chorób – tym bardziej teraz w okresie wahania temperatur i spadku naszej odporności. Warto zatem wiedzieć jak w łatwy sposób się przed tym uchronić – najprostszym i najtańszym sposobem jest właściwe mycie dłoni. Szczegółowo, na pytania które padają w tym temacie najczęściej, odpowiedział Doktor Paweł Grzesiowski.

Jak prawidłowo myć ręce?

– Prawidłowe mycie rąk trwa około 25 lub 30 sekund – mówi Dr Paweł Grzesiowski – ważne jest żeby zachować odpowiednią kolejność poszczególnych czynności i wykonać je dokładnie. Najpierw zwilżamy ręce wodą, następnie nanosimy na skórę środek myjący. Potem wcieramy go we wszystkie powierzchnie rąk, grzbiet, wewnętrzną stronę dłoni i między palcami. Następnie spłukujemy dokładnie pod bieżącą wodą i wycieramy najlepiej ręcznikiem jednorazowym.

Bakterie częściej osadzają się na kobiecych dłoniach – fakt czy mit?

Skóra dłoni u kobiet jest nieco bardziej delikatna i wrażliwa na skażenia ze względu na cieńszą warstwę rogową, a także częste stosowanie kosmetyków do paznokci. Długie i polakierowane paznokcie stanowią dodatkową strefę kolonizacji bakteryjnej rąk. Męskie dłonie są bardziej odporne na skażenia ze względu na grubszą warstwę rogową skóry, jednak jak wykazują badania, mężczyźni gorzej dbają o higienę, dlatego może być na nich znacznie więcej zarazków.

Kiedy należy pamiętać o higienie naszych dłoni?

– Czynność mycia rąk powinna być wykonywana tak często, jak wymagają tego warunki, w jakich żyjemy i czynności, jakie wykonujemy. Należy myć ręce zawsze po skorzystaniu z toalety oraz przed każdym posiłkiem. Niestety jak wskazują badania aż 70% mężczyzn i 50% kobiet nie myje rąk po wyjściu z toalety. Dodatkowo ręce należy myć zawsze wtedy kiedy są fizycznie (wizualnie) zanieczyszczone, a także wtedy gdy dotykane były jakieś skażone lub zabrudzone przedmioty – dotyczy to np. klamek, wózków sklepowych, zabawek czy sierści psa. Październik 2018

Jakie mydło najlepiej wybrać? Czy mydła antybakteryjne podrażniają skórę?

– Przy wyborze preparatów do higieny rąk należy sięgać po takie, które nie naruszają fizjologicznych barier ochronnych skóry, zawierają także bezpieczne składniki hamujące rozwój bakterii i utrzymujące lekko kwaśny odczyn skóry. Jednym z takich składników pochodzenia naturalnego jest kwas mlekowy, który eliminuje drobnoustroje chorobotwórcze, nie uszkadzając fizjologicznej mikroflory skóry. W mydłach toaletowych należy unikać silnie działających składników bakteriobójczych np. triklosanu, które mogą zaburzać naturalne mechanizmy obronne skóry, a jednocześnie prowadzić do powstawania bakterii opornych na antybiotyki. W niektórych krajach wprowadzono zakaz stosowania tej substancji w mydłach toaletowych i innych produktach kosmetycznych. Wybierając zatem mydło, zwróćmy uwagę na jego skład, by zawierało naturalne i przede wszystkim bezpieczne składniki, a także posiadało właściwości nawilżające i ochronne – odpowiada ekspert.

Jak zachęcić dzieci do mycia rąk?

– Najprostszym sposobem jest dawanie im dobrego przykładu każdego dnia, w ten sposób mycie rąk wejdzie im w nawyk. Dla zachęty można zakupić mydła przeznaczone specjalnie dla dzieci, w kolorowych opakowaniach i o przyjemnym zapachu. Dzięki temu będą kojarzyć mycie rąk z fajną zabawą, a nie obowiązkiem.

Skóra dłoni ma naturalny kwaśny odczyn, który odpowiada za utrzymanie bakterii w ryzach. Kwas mlekowy – naturalny składnik antybakteryjny zawarty w mydłach w płynie Carex łagodnie obniża pH skóry, przez co stwarza niekorzystne środowisko do rozwoju szkodliwych bakterii. Każdy z wariantów mydeł w płynie Carex zawiera również składniki pielęgnacyjne, takie jak witamina E, ekstrakt z aloesu czy gliceryna, które dbają o skórę dłoni. To sprawia, że mydła Carex są idealnym elementem codziennej higieny wszystkich członków rodziny.

W sytuacjach, w których nie mamy dostępu do bieżącej wody sprawdzi się antybakteryjny żel do rąk Carex, który skutecznie odświeży nasze dłonie i pozwoli utrzymać ich higienę. Niewielka buteleczka umożliwiana zabranie go do torebki czy nawet kieszeni bez względu na to gdzie jesteśmy. Październik 2018

Po jeszcze więcej informacji marka Carex zaprasza wszystkich 15 października na swój oficjalny profil www.facebook.com/carexpolska. Podczas specjalnie przygotowanej transmisji na żywo Doktor Paweł Grzesiowski poruszy temat prawidłowej higieny dłoni oraz odpowie na pytania widzów dotyczące zdrowia dzieci. Gośćmi specjalnymi będą znani Blogerzy: Cooka.pl, 10minut spokoju i Bakusiowo wraz ze swoimi dziećmi. Obserwujcie kanał Carex Polska i śledźcie szczegóły transmisji. Start od godziny 12:30!

Transmisja live będzie emitowana także na kanałach FB zaproszonych gości:

https://www.facebook.com/cookapl/

https://www.facebook.com/10minutspokojuofficial/

https://www.facebook.com/bakusiowo/

Oficjalne kanały marki:

www.carex.pl

www.facebook.com/carexpolska

www.instagram.com/carexpolska

artykuł we współpracy z marką Carex