Słońce świeci coraz mocniej. Zrzucamy puchowe kurtki i ciepłe kożuchy. Coraz częściej myślimy o lżejszych ubraniach i wiosennych kolorach. Jak uporządkować i odświeżyć szafę na wiosnę, podpowiada Justyna Krawczyk, pierwsza w Polsce licencjonowana Style Coach.

Ubrania wiosenne i letnie całą zimę przechowuję w pięknych, dużych, białych kartonach z napisem „już niedługo wiosna”. Zazwyczaj z początkiem marca ściągam je wszystkie w dostępne miejsce i robię przegląd ubrań zanim wszystkie trafią na wieszaki. To samo robię podczas przeglądów szaf z moimi klientkami. Chcę zobaczyć i obejrzeć wszystko zanim dana rzecz trafi na półkę.

DRASTYCZNE CIĘCIE

Każdą rzecz biorę do ręki i oceniam. Pod względem zniszczenia i jakości. Jeśli w rękach mam ubranie, które dawno straciło fason, jest podarte, stare, zakurzone, to wszystko wskazuje na to, że przyszedł czas pożegnania. Taka rzecz trafia do worka, który potem trafia do osób potrzebujących.

Pracuję jako osobista stylistka i doskonale rozumiem budowanie proporcji sylwetek. Jednak nawet mnie zdarza się zakupić coś, albo przyjąć w prezencie rzecz, która po prostu źle na mnie leży. Taka rzecz zajmuje miejsce w szafie, a jest kompletnie zbyteczna. Ona też trafia do tego samego worka.

I tak po kolei oceniam każdą rzecz. Oddaję wszystko to, co już jest zniszczone, lub kompletnie niewłaściwe dla mojej sylwetki oraz typu kolorystycznego. Na koniec w szafie zostają tylko te ubrania, które mi służą i sprawiają, że czuję się świetnie. Bo o to chodzi!

SZACOWANIE BRAKÓW

Wreszcie w szafie zostaje wszystko to, co mi służy, co lubię i w czym wyglądam dobrze. Oceniam też buty, torebki, biżuterię i inne dodatki. Wreszcie mam pełen pogląd sytuacji i mogę uzupełnić szafę na wiosnę.

Przeglądam portale modowe, pokazy mody i magazyny branżowe, aby dowiedzieć się, co w tym roku będziemy nosić. Robię to dlatego, żeby wiedzieć co w trawie piszczy. Jako Style Coach chcę wiedzieć co jest modne, abym mogła na takie pytania odpowiadać swoim klientkom.

Mnie nie zależy na tym, aby być modną. Coraz częściej zależy mi na tym, aby również w modzie, stylu bycia i życia mieć własne zdanie.

Na koniec robię więc listę koniecznych zakupów. Już wiem, co oddałam i czego mi brakuje.

Z LISTĄ NA ZAKUPY

Dopiero wtedy ruszam na shopping. Impulsywne zakupy, kupowanie czegoś bez namysłu, korzystanie z okazji i kupowanie tylko dlatego bo jest wyprzedaż, często źle się kończy. Bo co z tego, że kupiłaś trzy sukienki w mega promocji jeśli żadna z nich nie przyda Ci się do biura? Co gorsza żadna z nich nie jest odpowiednia dla Twojej sylwetki?

Dlatego lista konkretnych potrzeb jest taka istotna. Wcześniej warto, abyś wiedziała jaki masz typ sylwetki, po to, abyś wybierała odpowiednie fasony dla siebie. Odpowiednie czyli budujące właściwe proporcje. Kolor też jest ważny. Analiza kolorystyczna może wskazać Ci najlepsze kolory i wtedy zakupy stają się o wiele prostsze.

Na mojej liście zakupów znalazły się: dwie nowe, kolorowe sukienki, kuloty, kolor żółty ale jeszcze nie wiem w jakiej postaci oraz jeansowy płaszcz. Potrzebuję również zakupić nowe okulary słoneczne i letnie piżamy.

A co znalazło się na Twojej liście potrzeb?

Daj znać!

Uściski,

Justyna Krawczyk

Autorka tekstu: Justyna Krawczyk, pierwsza w Polsce licencjonowana Style Coach (osobista stylistka i life coach w jednym). Absolwentka Style Coaching Institute w Londynie. Właścicielka marki Jak Być Szczęśliwą Kobietą oraz New Style Academy (Szkoła Stylistek).