Sen jest niezbędny nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim dla zdrowia – zapewnia regenerację mózgu oraz całego ciała. Aby sen przynosił same korzyści, musi być spokojny i niezakłócony.

Na jakość snu ma wpływ wiele czynników – poprawiając komfort snu, poprawiamy tym samym komfort naszego życia.

  1. Sypialnia. To miejsce, które powinno być strefą relaksu. Wystrój i kolory powinny być stonowane, by nasz mózg w tym miejscu odpoczywał. Bardzo ważna jest temperatura, która utrzymywana jest w tym pomieszczeniu, optymalna dla dobrego snu to ok 18 C. Sypialnia powinna być wywietrzona przez snem, a okna zasłonięte by nie docierały do nas np. światła, czy odgłosy z zewnątrz.
  2. Materac. Wybierając materac, warto zainwestować sprawdzony produkt – istnieją materace, które nie odkształcają się nawet przez kilkanaście lat ich eksploatacji. Na dobrej jakości materacu ciało będzie czuć się komfortowo, sen będzie spokojny i niczym niezakłócony.
  3. Pełen żołądek. Nie powinno się kłaść spać najedzonym. Kolacje być spożywaj nie później niż 3 godziny przed pójściem spać, w nocy układ trawienny ma spać, a nie pracować.
  4. Urządzenia elektroniczne. Na godzinę przed snem zrezygnuj z korzystania z telefonu, komputera, czy telewizora. Kiedy przychodzi zmierzch, uaktywnia się mała struktura w mózgu (szyszynka), która zaczyna wydzielać melatoninę – jeden z kluczowych czynników regulujących cykle spania. Niebieskie światło jakie emitują urządzenia elektroniczne, powoduje, że mózg przestaje produkować melatoninę. Następstwem są zaburzenie cyklu snu.
  5. Rutyna. W tym przypadku organizm bardzo ją lubi, staraj się kłaść spać i wstawać mniej więcej o tych samych porach, bez względu na to, czy to środek tygodnia, czy wolny weekend.
  6. Suplementy. Niedobór magnezu i cynku ma wpływ na jakość i długość snu. Warto zadbać o dostarczenie organizmowi tych pierwiastków wraz z odpowiednią dietą.
  7. Długość snu. Sen można przyrównać do wykresu paraboli – istnieje określona optymalna ilość snu dla każdego. Zmienia się ona w zależności od wieku, czy stylu życia. Ze spaniem można przesadzić i można spać zbyt dużo. Potrzeba około 8 godzin snu, aby porządnie wypocząć.
  8. Relaks. Wieczorne rytuały relaksacyjne są bardzo ważne. Spacer, lekka książka, bądź kąpiel, sprawią, że się wyciszysz i przygotujesz do dobrego jakościowo snu.
  9. Naturalne wspomagacze. Na poprawę jakości snu warto wypróbować przed snem: napary ziołowe (melisa, rumianek, szyszki chmielu), czy kawałek czekolady (serotonina pomaga w zasypianiu).
  10. Oddech i ćwiczenia relaksacyjne. Będąc już w łóżku, regularnie stosuj ćwiczenia relaksacyjne – skoncentruj się na własnym oddechu, oddychaj powoli i głęboko. Napinaj i rozluźniaj większe grupy mięśni (m.in. ramiona, brzuch) naprzemiennie z ćwiczeniami oddechowymi.

Pamiętajcie, że nie można się wyspać na zapas, ani nadrobić niewyspania, dbajcie o to codziennie, to podstawa dobrego funkcjonowania.