Olga Tokarczuk z literackim Noblem za 2018 rok oraz Peter Handke za 2019 – oto dwoje pisarzy, którzy zostali docenieni przez Akademię Szwedzką.

W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za “narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. W przypadku austriackiego pisarza Petera Handkego – “za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia”.

“To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy. Cieszę się, że jeszcze się trzymamy” – powiedziała Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018 r.

Informację o Noblu dla Olgi Tokarczuk przekazał nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej – Mats Malm. Wybór został nagrodzony głośnymi brawami publiczności zgromadzonej w sali Domu Giełdy w Sztokholmie.

Olga Tokarczuk była wymieniana wśród kandydatów do Nobla od miesięcy.

“Pisarka transgranicza i ważny demokratyczny głos we współczesnej Polsce” – określiła Tokarczuk gazeta “Sydsvenskan”, podkreślając, że Polka zasługuje na nagrodę. Podobnie największy szwedzkojęzyczny dziennik w Finlandii “Hufvudstadsbladet”, który napisał, że “przede wszystkim Polka Olga Tokarczuk powinna otrzymać Nobla”.

Z kolei szwedzki największy dziennik “Dagens Nyheter” w weekend poprzedzający ogłoszenie nagród Nobla opublikował obszerny wywiad z Tokarczuk, w którym pisarka opowiada o sytuacji politycznej w Polsce oraz wielokulturowej historii kraju.

Olga Tokarczuk

źródło: internet, Onet.pl

fot. Facebook Olga Tokarczuk, IG Nobel prize