Sos sojowy kojarzony jest głównie z kuchnią orientalną. Jednak jego zastosowanie może być znacznie szersze. Wiele dań kuchni europejskiej wzbogacone o kilka kropli sosu sojowego smakuje naprawdę wybornie. 

Na takie smaki czekają właśnie jurorzy III Edycji Plebiscytu Influencer’s TOP2020. Marka Kikkoman zgłosiła swój sztandarowy produkt, naturalnie warzony sos sojowy Kikkoman

Alternatywa dla soli

Naturalnie warzony sos sojowy ma charakterystyczny brązowy kolor, bardzo aromatyczny zapach, gładką strukturę. Już kilka jego kropli zmienia smak każdego dania, a jego słony smak sprawia, że możemy ograniczyć w naszej diecie spożywanie tradycyjnej soli. Dania doprawione tym sosem są więc zalecane osobom starszym, a nawet dzieciom.

Sekret sosu sojowego

Entuzjaści tej przyprawy stosują ją jako dodatek do duszonego czy pieczonego mięsa albo zup. Większość z nas zdała sobie już sprawę, że naturalnie warzony sos sojowy Kikkoman wydobywa aromat wielu dań kuchni polskiej i jest najlepszy nie tylko do sushi. Można zastosować go jako składnik zup, sosów, dressingów do sałatek czy marynaty.

W czym tkwi sekret sosu sojowego? W jego uniwersalnym charakterze i sposobie produkcji. Odbywa się ona w zgodzie z bardzo rygorystycznymi normami. Jest naturalnie warzony, bez dodatku substancji konserwujących, barwników czy wzmacniaczy smaku. Prawdziwemu sosowi sojowemu jest to niepotrzebne!

Najbardziej znany w Polsce jest naturalnie warzony sos sojowy Kikkoman, który jako jeden z nielicznych, rzeczywiście spełnia te wymagania. Jest długo warzony, co najmniej kilka miesięcy. Wytwarzany jest zgodnie z ponad 300 letnią tradycją z naturalnych składników jak woda, soja i ziarna zbóż. Nie ma w nim sztucznych aromatów czy barwników.

Tradycja marki Kikkoman sięga XVII wieku i przez lata wytwarzano klasyczny sos sojowy. Jednak marka w odpowiedzi na zmieniające się gusta konsumentów i w odpowiedzi na pojawiające się alergie pokarmowe wprowadza kulinarne nowości.  Dla tych, którzy na przykład nie tolerują glutenu, powstała bezglutenowa wersja, sos Tamari.

Podobnie jak klasyczne sosy Kikkoman, wersja bezglutenowa (bez pszenicy) zostaje poddana fermentacji w całkowicie naturalnym procesie. Dzięki temu bezglutenowy sos sojowy Tamari Kikkoman jest nie tylko pozbawiony glutenu, ale jest także halal.

Zobaczcie przepis na pyszną wiosenną zupę z wykorzystaniem właśnie sosu sojowego gluten free od Kikkoman.

Wiosenna ZUPA  Z ŁOSOSIEM , bobem i ciecierzycą (może być z puszki )

SKŁADNIKI
200 g bobu i ciecierzycy (po 100g)
1/2 cebuli
po 1/2 łyżki masła i oliwy
1 marchewka
3 ziemniaki
1,5 litra bulionu  warzywnego
1 łyżka posiekanego koperku
ok. 300 g filetu z łososia
1/2 szklanki śmietanki 30%
Sos sojowy gluten free Kikkoman  i cytrusowy sos sojowy Ponzu Kikkoman
Kolendra świeża

PRZYGOTOWANIE

W większym garnku na oliwie i maśle zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dodać obraną i pokrojoną na półplasterki marchewkę i mieszając co chwilę, podsmażać przez ok. 3 minuty.

Dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki i wymieszać. Dodać ciecierzycę, a po chwili wlać gorący bulion i zagotować. Doprawić sosem sojowym gluten free Kikkoman .

Gotować przez ok. 10 minut do miękkości warzyw. Na koniec dodać koperek , wcześniej ugotowany zielony bób i hartowany, aby nie stracił koloru oraz łososia przyprawionego i zamarynowanego  cytrusowym sosem sojowym Ponzu Kikkoman. Całość zagotować  i odstawić gorącą zupę z ognia.

Wlać śmietankę, według uznania, dodać  kolendrę.

Artykuł powstał we współpracy z marką Kikkoman