Marka Lavare została nominowana w plebiscycie Influencer’s Top 2020 z produktem hydrolat z lawendy lekarskiej. Brawo cenimy takie marki!

Lawenda to nie tylko pachnidło zdaniem Lavare.

Miły zapach lawendy towarzyszył ludziom od najdawniejszych czasów. W starożytnej Grecji i w Rzymie kwiaty lawendy były ulubionym dodatkiem do kąpieli, stąd jej nazwa: łacińskie lavo, lavare znaczy myć się, kąpać się. W XVI wieku lawenda, jako ulubiony zapach królowej Elżbiety, córki Henryka VIII, stała się narodowym pachnidłem Anglików, a woda lawendowa lavender water znana jest od tamtych czasów na całym świecie.

Właściwości lecznicze lawendy wykorzystywano od dawna. Już w średniowieczu – gdy Arabowie wprowadzili do Europy sztukę destylacji olejków eterycznych z parą wodną – woda nasycona olejkiem, pozostająca po zakończeniu procesu, zalecana była przez św. Hildegardę z Bingen jako lek sedatywny, czyli taki który działa na ośrodkowy układ nerwowy oraz uspokajająco, przeciwświądowo i nasennie . W czasach późniejszych takie samo wskazanie do stosowania pozostawił w swoich pismach Paracelsus. Jak głosi legenda, kaletnik z miasta Grasse we Francji uchronił się od zarazy, dzięki perfumowaniu swoich wyrobów olejkiem lawendowym.

W lecznictwie i w przemyśle kosmetycznym stosuje się kwiaty i otrzymywany z nich olejek z odmian gatunku Lavandula angustifolia Miller – lawendy wąskolistnej, zwanej też lawendą lekarską Lavandula officinalis Chaix. Gatunek należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), zwanej dawniej wargowymi (Labiatae). Jest to roślina miododajna, uwielbiana przez pszczoły, motyle i inne zapylacze. W perfumerii bywa też używany surowiec z gatunku Lavandula latifolia (Lf) Medikus – lawenda szerokolistna. Oba gatunki pochodzą prawdopodobnie z Persji, przeniesione już w czasach starożytnych na tereny wokół Morza Śródziemnego, występują tam w stanie naturalnym w niskich górach regionu, ale uprawiane są w licznych krajach Europy w tym coraz częściej w Polsce.

Co to jest hydrolat?

Hydrolat zwany też hydrosolem, wodą kwiatową lub destylatem to produkt dodatkowy procesu destylacji parą wodną materiału roślinnego. Podczas tego procesu pary wody i olejku eterycznego wchodzą w ścisły kontakt ze sobą skraplając się w chłodnicy. Ściekają do odbieralników jako dwie oddzielne fazy. Olejek osiada na powierzchni hydrolatu. Woda kwiatowa zawiera śladowe ilości olejku eterycznego (do 0,1%). W przypadku surowców roślinnych o małej zawartości olejków eterycznych, hydrolaty są jedynymi produktami destylacji. Należy pamiętać iż hydolatem nie jest rozcieńczony w wodzie olejek eteryczny a jedynie produkt uzyskany w procesie destylacji. Posiadają niewielką ilość związków lotnych przez co mogą być stosowane w kosmetykach przeznaczonych dla wyjątkowo wrażliwej skóry. Są delikatniejsze niż olejki eteryczne i nie powodują podrażnień.

Z uwagi na to, że głównym składnikiem hydrolatów jest woda łatwo wprowadza się je do formulacji kosmetycznych zastępując nimi wodę destylowaną ( np.: lotionów, kremów, balsamów, mydeł i jako dodatek do masek).

Hydrolaty zawierają wiele cennych substancji czynnych przyjaznych dla skóry. Lekko kwaśne pH surowca ( zbliżone do pH skóry) sprawia, że są doskonałymi tonikami do twarzy. Używa się ich także do odświeżania powietrza w pomieszczeniach. Hydrolaty mają ponadto właściwości pielęgnacyjne i terapeutyczne. Mają działanie nawilżające, łagodzące i odżywiające zwłaszcza suchą i zmęczoną skórę.

Hydrolaty może stosować każdy, niezależnie od wieku, a ich wybór zależy od rodzaju i stanu cery.

Hydrosole znajdują co raz szersze zastosowanie w aromaterapii. Ta naturalna metoda leczenia pomaga w zwalczaniu problemów skórnych oraz zaburzeń związanych z układem nerwowym, wykazuje też działanie przeciwbólowe. Głównym celem aromaterapii jest dostarczanie miłych wrażeń sensorycznych za pomocą inhalacji, masażu, kąpieli bądź okładów z użyciem olejków eterycznych oraz hydrolatów.

Hydrolat z lawendy lekarskiej:

Powstaje w procesie destylacji parą wodną kwiatów i łodyg lawendy lekarskiej pochodzącej z własnej uprawy. Na plantacji nie używam herbicydów, a lawenda ścinana jest ręcznie. Dzięki czemu produkowany przeze mnie hydrolat zawiera w sobie całe spektrum substancji biologicznie aktywnych o cennych właściwościach zdrowotnych, leczniczych i kosmetycznych. Zapach hydrolatu lawendowego zdecydowanie różni się od zapachu olejku eterycznego. Hydrosol to mętna ciecz o gęstości zbliżonej do wody i ziołowo-miodowej woni z nutą kwiatową.

W odróżnieniu od olejku, hydrolat możemy nakładać bezpośrednio na skórę. Bogactwo składu sprawia, że wykazuje zarówno działanie przeciwbakteryjne jak i przeciwgrzybowe. Hydrolat lawendowy stosowany zewnętrznie poprawia ukrwienie skóry, która staje się gładka i elastyczna. Natomiast, cera nabiera zdrowego połysku. Kwaśne pH surowca powoduje, iż stosowany zewnętrznie na skórę tworzy środowisko niesprzyjające rozwojowi bakterii chorobotwórczych i grzybów. Ponad to wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, oczyszczające i gojące. Korzystny wpływ na sferę emocjonalną sprzyja równowadze psychicznej. Posiada właściwości zarówno wzmacniające jak i uspokajające. Jest pomocny w niepokoju, depresji, drażliwości i stresie.

artykuł powstał we współpracy z Lavare