Wśród najpopularniejszych diet w XXI wieku, wymienić można dietę wegańską i wegetariańską. Odejście od ulubionych schabowych, soczystych żeberek i pieczonych udek najczęściej ma podłoże ideologiczne, a także medyczne (wynikające z np. zaleceń lekarza). Wśród tych trendów i ogólnej opinii o szkodliwości jedzenia produktów odzwierzęcych, nie możemy jednak zapominać, że mięso pełne jest ważnych, wartościowych składników – nierzadko niezbędnych w procesie budowania mięśni, odporności organizmu i przemian metabolicznych.

Co zatem musisz wiedzieć o wędlinach, zanim odwiedzisz mięso z dowozem Warszawa lub stacjonarną masarnię w swoim mieście?

Wartości odżywcze mięsa

Właściwości odżywcze różnią się w zależności od gatunków mięs. Obecnie sklepy stacjonarne i internetowy sklep mięsny zaproponować Ci mogą: mięso wieprzowe (mięso pozyskiwane z trzody chlewnej), wołowe (mięso z bydła hodowanego – https://zakupyw24h.pl/215-wolowinacielecina), mięso drobiowe (z ptaków hodowlanych) oraz baranina (mięso dorosłych lub młodych owiec). 

Mając na względzie tak dużą różnorodność produktów na rynku, wartości uzależnione są od np.

  • gatunku zwierzęcia,
  • z jakiej części ciała zwierzęcia pochodzi dane mięso,
  • środowiska, w jakim żyło zwierzę,
  • stanu i jakości żywienia.

Jest jedna, wspólna cecha wszystkich rodzajów mięs – udział białka i tłuszczy. W przypadku tego pierwszego mowa o 15-23% składu, a drugiego – nawet do 15%. Uśredniając wartości wśród wszystkich typów, możemy uznać, że jedna porcja zawiera około 1,2% minerałów i witamin oraz od 60 do 78% wody.

Wśród najtłustszych mięs wyróżnia się baleron (250 kcal w 100 g) oraz mortadelę (200 kcal w 100 g). Osoby na diecie powinny także unikać schabowego lub mielonego, których kaloryczność oscyluje nawet w okolicach 350 kcal w 100 g. W dużym uogólnieniu może się więc zdarzyć, że dostarczymy 30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, wyłącznie po zjedzeniu… jednego kotleta. 

Jakich witamin dostarcza mięso?

Mięso – wbrew panującej, obiegowej opinii – posiada wiele wartościowych minerałów i witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zdrowego organizmu. Wśród witamin najczęściej wymienia się wszystkie z grupy B, a także żelazo.

Witaminy z grupy B

Mięso jest jednym z głównych źródeł witaminy B1, B2, B3, B6 i B12. Tą pierwsza znajdziemy głównie w mięsie wieprzowym, gdzie wskaźnik witaminy wynosi nawet 1mg na 100g (oznacza to, że zaledwie 200g spożywanego mięsa pokrywa dobowe zapotrzebowanie na witaminę B). Co ciekawe – jest to wartość 100-krotnie większa, niż w przypadku mięsa drobiowego. 

Witamina B2 występuje w największym stężeniu w mięsie cielęcym. W najprostszym ujęciu – uczestnicy w transporcie tlenu w soczewce oka, ochraniają nas przed zaćmą i warunkując prawidłowe procesy widzenia. 

Witamina B6, nazywana pirydoksyną, uczestnicy w produkcji hemoglobiny, wpływając jednocześnie na ciśnienie krwi i prawidłową pracę serca. Jej największe stężenie znajdziemy we wszystkich produktach odzwierzęcych (czyli nie tylko w mieście, ale i w np. jajach), a także w produktach pochodzenia roślinnego (np. w orzechach).

Niacyna

Na szczególne wyróżnienie zasługuje niacyna, która nazywana jest również witaminą B3. Dlaczego? Ponieważ jej właściwości i prozdrowotne działanie są nieocenione w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niacyna, w dużym uproszczeniu, jest niezbędna do zachodzenia kilku procesów życiowych – np. do produkcji energii, do syntezy hormonów, do metabolizmu węglowodanów oraz cholesterolu. 

Największe jej stężenie odnotujemy w przypadku mięsa drobiowego, które poszczycić się może nawet 12mg na 100g. Wieprzowina lub wołowina osiągnie maksymalnie 7g na 100g. Najmniej znajdziemy jej w rybach i owocach morza – nawet poniżej 2mg. 

Żelazo

Największa zmora osób będących na diecie wegetariańskiej i wegańskiej – niedobór żelaza.  Ten niezwykle istotny składnik odpowiada za budowanie białek i enzymów, stając się niezbędnym składnikiem transportowanego tlenu. Niedobór żelaza może powodować anemię, osłabienie organizmu, bladość skóry i bóle stawów, z czym boryka się ponad 1.5 miliarda ludzi na całym świecie. 

Żelazo w postaci żelaza hemowego przyswaja się aż w 20% (czyli 4-krotnie więcej niż żelazo niehemowe) i występuje w produktach zwierzęcych – podrobach, przetworach mięsnych i w rybach.

Nabrałeś ochoty na pieczone udko lub aromatyczną, wędzoną wędlinę? Zobacz pełną ofertę produktów w sklep mięsny online – Zakupyw24h.pl!

Bibliografia:

[1] Krzecio-Nieczyporuk, E. (2015). Mięso wieprzowe cennym źródłem składników mineralnych i witamin. Gospodarka Mięsna, (12).

[2] LATOCH, AGNIESZKA, et al. Rola mięsa w żywieniu osób o zwiększonej aktywności fizycznej. Trendy w żywieniu człowieka, 2015, 157.

artykuł powstał we współpracy z zakupyw24h.pl