Jeśli szukasz nowoczesnej i ciekawej armatury łazienkowej, która pozwoli Ci stworzyć oryginalną, a jednocześnie niezwykle praktyczną aranżację, to baterie umywalkowe podtynkowe są tym, czego potrzebujesz! Na rynku znajdziesz wiele różnego rodzaju modeli takich baterii. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź koniecznie, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze baterii podtynkowej do umywalki.

Podtynkowa bateria umywalkowa – długość wylewki

Podtynkowa bateria umywalkowa wygląda niezwykle efektownie, należy jednak pamiętać o tym, że jest ona montowana bezpośrednio do ściany. Z tego też powodu szczególną uwagę trzeba przywiązać do odpowiedniego dopasowania długości wylewki. Jeśli będzie ona za krótka lub za długa, jej użytkowanie może stać się nie tyle mało komfortowe, co w drastycznych przypadkach całkowicie niemożliwe.

Przy czym o ile dopasowanie zasięgu wylewki jest kwestią dość indywidualną, ponieważ zależy ono od rodzaju umywalki – czy jest ona standardowa np. montowana do ściany, czy może wolnostojąca lub nablatowa, o tyle producenci starają się tworzyć baterie o dość uniwersalnej długości. Z reguły wynosi ona około 17-18 cm, trzeba jednak zawsze sprawdzić, czy taka długość będzie odpowiednia do wybranej przez nas umywalki.

Funkcjonalność i design umywalkowych baterii podtynkowych

Nie trzeba nikogo przekonywać, że bateria umywalkowa podtynkowa to armatura niezwykle estetyczna i praktyczna w użytku. Ukrycie elementów instalacyjnych w ścianie sprawia, że mamy o wiele mniej detali do czyszczenia. Ponadto nowoczesne baterie podtynkowe często są pokrywane specjalnymi powłokami (np. powłoka StarLight w bateriach Grohe), które chronią ją przed zabrudzeniami z mydła i kamienia, ułatwiając ich utrzymanie w czystości. Tym, co jest jednak największą zaletą baterii podtynkowych, to ich zróżnicowane i przepiękne wzornictwo.

W asortymencie tego typu armatury znaleźć można baterie, gdzie wylewka i mieszacz montowane są oddzielnie, tak jak w przypadku baterii Eurocube Grohe, która swoją drogą odznacza się niezwykle nowoczesnym stylem bazującym na ostrych, geometrycznych kształtach. W połączeniu z oddzielnym montażem daje te niezwykle oryginalne efekty.

Dostępne są również eleganckie baterie umieszczone na jednym panelu lub rozecie, takie jak np. piękna i zaprojektowana w minimalistycznym stylu bateria umywalkowa Vitra x-Line. Baterie podtynkowe mogą mieć zaokrąglone kształty lub bardziej geometryczne. Na rynku znajdziesz bez problemu także eleganckie baterie w stylu retro, które świetnie sprawdzą się w klasycznych, jak i rustykalnych łazienkach.

Sposób montażu baterii podtynkowych

Montaż baterii podtynkowej wymaga ingerencji w ścianie, czego trzeba mieć świadomość, zwłaszcza w sytuacji, kiedy chcemy wymienić starą baterię natynkową, na nową – podtynkową. W tym celu musimy zrobić w ścianie wynoszącą kilka centymetrów wnękę. Co do wysokości montażu baterii, to należy dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb. Przy czym musi być to zrobione z uwzględnieniem wysokości montażu umywalki. Jeśli chcemy, aby mieszacz i wylewka były zamontowane oddzielnie, to należy wybrać baterię dwuotworową. Można także znaleźć baterie trzyotworowe, gdzie wraz z wylewką montowane są oddzielnie dwa pokrętła, co wygląda naprawdę zjawiskowo. Natomiast wylewka połączona z mieszaczem to obecnie najbardziej standardowa armatura, określana jako jednootworowa