Foteliki samochodowe stosowane w pojazdach mają za zadanie chronić podróżujące dziecko od jego urodzin aż do chwili kiedy po osiągnięciu wzrostu 150cm będzie mogło korzystać z trzypunktowych pasów bezpieczeństwa.

Fotelik samochodowy dla dziecka, podobnie jak w przypadku pasów bezpieczeństwa dla dorosłych prawnie regulowane. Jednakże to nie strach przed mandatem powinien nas motywować do ich stosowania lecz troska o bezpieczeństwo naszego dziecka. Fotelik samochodowy dla dziecka podczas kolizji lub wypadku może uratować jego życie.

Fotelik samochodowy

Przed podróżą dziecko należy posadzić w odpowiednio dostosowanym foteliku samochodowym. Bez względu na odległość, którą masz do pokonania, powinieneś bezwzględnie przestrzegać tego obowiązku, gdyż w przeciwnym razie narazisz swoje dziecko na niebezpieczeństwo. Ostrzejsze hamowanie w przypadku małych dzieci może być fatalne w skutkach. Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są dopuszczalne pod warunkiem dezaktywacji poduszki powietrznej.Najważniejsze jest to aby dziecięcy fotelik samochodowy był odpowiednio dobrany do wielkości dziecka – tylko wówczas będzie w 100% spełniał swoje zadanie. 

Akcesoria samochodowe – fotelik samochodowy

Aby dopasować fotelik samochodowy do indywidualnych potrzeb dziecka, jednocześnie zapewniając mu bezpieczeństwo ich produkcja odbywa się w oparciu o kilka kategorii wagowych. Najmłodsze dzieci powinny być przewożone w fotelikach z kategorii 0 lub 0+ od 0-10 kg oraz od 0-13 kg. Ich specjalna konstrukcja pozwala na przewożenie dziecka w pozycji półleżącej. Grupa I dedykowana jest dzieciom o wadze od 9-18 kg czyli do 4 roku życia. Grupę II i III stanowią foteliki dla starszych dzieci o wadze od 15-25 kg i od 22-36 kg. Z tego względu odpowiednio dostosowany do dziecka fotelik będzie odgrywał bardzo ważną rolę w kwestii jego bezpieczeństwa. Poznaj model, obok którego nie sposób przejść obojętnie na https://www.bobowozki.com.pl/cybex-platinum/m/257

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych

Aktualne przepisy dotyczące przewozu dzieci w fotelikach samochodowych nie zawierają zapisu odnośnie kryterium wieku. Zawarte są jednak wymagania w kwestii wzrostu – dziecko poniżej 150 cm powinno być przewożone w foteliku. Także dziecko, które ukończyło 12 lat, jednak nie osiągnęło 150cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku lub w specjalnym akcesorium przytrzymującym. 

Foteliki samochodowe, fotelik samochodowy

Dziecko, która osiągnęło od 135–150 cm wzrostu o waży ponad 36kg podczas podróży może być przypięte na tylnym siedzeniu pasami bezpieczeństwa. W sytuacji gdy dwójka pociech umieszczona jest w fotelikach i na trzeci fotelik nie ma już miejsca wówczas prawo zezwala na zapięcie go wyłącznie w pasy bezpieczeństwa. Dotyczy to pojazdów pięcioosobowych.

Należy pamiętać by nigdy nie przewozić dziecka poniżej 3 roku życia pojazdem niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub inne akcesorium przytrzymujące.

Nie należy także przewozić dziecka na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy z włączoną poduszką powietrzną. Jednakże nawet jej wyłączenie nie gwarantuje nam tego, że podczas wypadku nie dojdzie do jej aktywacji. Poza tym przewożenie dziecka na przednim siedzeniu stanowi dla niego o wiele większe zagrożenie niż gdyby znajdowało się na tylnych fotelach pojazdu.

Na polskim rynku dostępna jest szeroka oferta fotelików samochodowych dla dzieci. Wejdź na Foteliki samochodowe w bobowozki.com.pl i wybierz model, który zapewni Twojemu dziecku maksimum wygody i bezpieczeństwa. 

artykuł we współpracy z Bobowózki.com.pl