Nie istnieje zbyt wiele napojów, które może pić dziecko. Od najmłodszych lat jest to mleko matki, mleko modyfikowane lub woda mineralna. Wykluczone jest podawanie dziecku tej samej herbaty, którą piją osoby dorosłe. Natomiast na rynku pojawią się specjalne herbatki dla dzieci. Jaka jest ich rola w codziennej diecie? Podpowiadamy.

Kiedy stosować herbatki dla dzieci?

Gdy maluch stawia swoje pierwsze kroki, to rodzice muszą zadbać o jego prawidłowy rozwój. Dzięki mleku matki, dziecko ma zapewnione wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Jednak tylko do czasu. Z kolejnymi miesiącami należy zadbać o to, aby codzienna dieta była coraz to bogatsza o nowe składniki odżywcze. To ten moment, gdy dziecko poznaje nowe smaki i uczy się ich.

Herbatka dla dzieci jest dobrym rozwiązaniem, gdy zaobserwujemy, że maluch doświadcza problemów trawiennych. Przewód pokarmowy niemowlaka w pierwszych miesiącach życia jest niedojrzały, przez co procesy trawienne nie przebiegają prawidłowo. Często zdarza się, że dziecko dostaje kolki lub wzdęć. Wtedy z pomocą przychodzą herbatki, które łagodzą ból brzucha i przynoszą ulgę. Stosowanie herbatek dla dzieci jest wskazane również w okresie jesienno zimowym, gdzie szczególnie mocno należy zadbać o zdrowie. Napój ten wspiera odporność, co jest niezwykle ważne w codziennej diecie malucha.

Jaka herbata dla dzieci jest najlepsza?

Rynek oferuje wiele herbatek dla dzieci. Niektórzy rodzice boją się podawać nowości swoim małym pociechom, ponieważ niektóre substancje zawarte w produktach mogą być szkodliwe dla dzieci, szczególnie w pierwszych etapach życia. Można mieć jednak pewność, że herbatki z dopiskiem dla dzieci są bezpieczne i nie zawierają barwników oraz konserwantów. Skład herbat zatwierdzony jest przez ekspertów oraz przebadany laboratoryjnie. Dla pewności o zdanie można zapytać pediatrę. Istnieją na rynku herbaty, których nie można podawać młodszym dzieciom, ponieważ działają one pobudzająco. Zawierają dużą ilość kofeiny i teiny. Należy do nich herbata czarna oraz zielona. 

Herbaty dla dzieci to napary ziołowe o różnych smakach. Wśród produktów znajdziemy herbaty owocowe, miętowe oraz rumiankowe.

  1. Herbata miętowa jest idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy maluch złapie infekcję. Wesprze ona układ oddechowy.
  2. Herbata rumiankowa świetnie sprawdzi się przy problemach trawiennych. Warto podać ją również, gdy dziecko jest rozdrażnione, ponieważ działa uspokajająco.
  3. Herbata z kopru włoskiego. Najbardziej znana i najchętniej podawana dzieciom w przypadku problemów trawiennych.

artykuł we współpracy z DR MAX