Marzysz o poprawie zdrowia i samopoczucia? Odpowiedni tryb życia to jeden z najważniejszych czynników koniecznych dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Niestety, w obecnych czasach bardzo często zapominamy o tym, że optymalne funkcjonowanie organizmu zależy od takich elementów stylu życia jak: zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, czy odpowiednia dawka regeneracji. Dlaczego jest to tak ważne? I czym właściwie jest zdrowy tryb życia?

Zbilansowana dieta

Na początku, warto odpowiedzieć na pytanie: co to jest zbilansowana dieta? Przede wszystkim, dieta zbilansowana powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w odpowiednich dla organizmu ilościach i proporcjach. Co to znaczy? Po pierwsze, warto pamiętać, że wśród tak zwanych „makroskładników”, czyli związków zawierających kalorie, dominować powinny węglowodany (obecne np. w pieczywie, kaszy czy makaronie) – to z nich powinna pochodzić mniej więcej połowa dostarczanej codziennie energii. Na kolejnych miejscach, pod względem proporcji dostarczanej energii, powinny znaleźć się tłuszcze (20-35% wartości energetycznej diety) i białka (ok. 10-15% wartości energetycznej diety). Pamiętaj koniecznie, aby zbilansowana dieta opierała się na warzywach i owocach – w większości składają się one z wody i są świetnym źródłem błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy, koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zmniejszania ryzyka wielu chorób.  Warto również zwrócić uwagę na to, aby optymalny sposób żywienia dostarczał organizmowi odpowiednich, ilości wszystkich „nieenergetycznych” związków, takich jak witaminy czy składniki mineralne. Uwaga – zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest zależne od wielu czynników, takich jak nasz wiek, płeć, czy chociażby występujące choroby lub przyjmowane leki. Dobrze jest więc zwrócić się do pomoc o specjalisty, który tak ułoży dobrany do diety, zbilansowany jadłospis, aby jak najlepiej pokrywał on indywidualne zapotrzebowanie Twojego organizmu. Nie masz czasu na wizyty w gabinecie dietetyka? W obecnych czasach to nie problem! Na https://centrumrespo.pl/dieta-online/ znajdziesz wszystkie informacje, potrzebne, aby rozpocząć przygodę z idealnie dopasowaną do Twojego stylu życia i potrzeb dietą online. Dzięki temu, nie będziesz tracić czasu na dojazdy do gabinetu, a swojego Opiekuna Celu – wykwalifikowanego dietetyka – będziesz mieć zawsze na wyciągnięcie ręki

Ruch to zdrowie

Kolejny, kluczowy dla zdrowia element stylu życia to aktywność fizyczna.Każdy słyszał hasła takie jak „ruch to zdrowie”, nie zawsze jednak przekłada się to na konkretne działania – czy to ze względu na brak czasu, chęci, czy po prostu świadomości. Na początku, warto więc sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego aktywność fizyczna jest ważna? Po pierwsze, pozwala ona na poprawę wyglądu sylwetki, kondycji oraz w tworzenie tkanki mięśniowej. Jest to niezwykle istotne, ponieważ to właśnie mięśnie odpowiadają za utrzymanie przemiany materii na odpowiednio wysokim poziomie – innymi słowy, to dzięki nim jesteśmy w stanie utrzymać pożądana masę ciała. Aktywność fizyczna a zdrowie to jednak dużo bardziej złożone zagadnienie. Jest konieczna nie tylko do utrzymania wymarzonej sylwetki, ale także dla zdrowia – regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko wielu chorób, między innymi cukrzycy typu 2, chorób układ krążenia, a także niektórych rodzajów nowotworów co podkreślane jest w wielu artykułach na https://centrumrespo.pl. Dlatego, chcąc zachować zdrowie, należy pamiętać o codziennej porcji ruchu – czasem może to być jedynie krótki spacer, czy po prostu kilkukrotne wejście po schodach, w inne dni warto jednak postawić na krótki trening w domu, na siłowni, czy zapisać się na zorganizowane zajęcia. Pamiętaj, że rodzajów aktywności jest mnóstwo , z pewnością każdy znajdzie trening dla siebie, a idealną opcją dla zapracowanych może być tzw. trening online!

Regeneracja organizmu to podstawa

Ostatnim, wśród trzech podstawowych elementów składających się na zdrowy tryb życia, jest regeneracja organizmu. Po pierwsze dbaj o odpowiednią ilość snu – 7-8 godzin to zazwyczaj optymalna „dawka”. Warto również kłaść się o podobnych porach, a bezpośrednio przed snem nie używać komputera, telefonu ani jeść (zwłaszcza ciężkostrawnych posiłków). Tak zwany „odpoczynek dobowy” to jednak nie tylko dobry sen, ale także wszystkie momenty w ciągu dnia, w trakcie których możesz pozwolić sobie na odrobinę relaksu. Warto znaleźć w ciągu dnia moment na czynności, które pozwolą odpocząć zarówno Twojemu ciału, jak i umysłowi. Wybór jest oczywiście kwestią indywidualną, np.: chwila z książką, spacer, czy może aktywność fizyczna lub rozmowa z bliską osobą. 

Metoda małych kroków

Poznałeś już zasady zdrowego stylu życia, na które składają się: odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz regeneracja organizmu. Jak zacząć zdrowy styl życia? Drastyczne zmiany w naszym codziennym funkcjonowaniu mogą prowadzić do zniechęcenia i porzucenia wyznaczonych celów. Wprowadzone z dnia na dzień, duże zmiany w sposobie żywienia mogą być przyczyną problemów ze strony układu pokarmowego, a zbyt intensywna aktywność fizyczna po długim czasie bez ćwiczeń może być wręcz niebezpieczna. Właśnie dlatego, najlepszym sposobem na wprowadzenie zdrowego stylu życia jest tzw. „metoda małych kroków”. Zakłada ona stopniowe zmiany, wprowadzane tak, aby były one łatwiejsze do akceptacji i przyzwyczajenia zarówno Twojego ciała, jak i umysłu. W Centrum Respo wszyscy wiedzą, jak ważne na drodze do zdrowia są jej początkowe etapy. Dlatego właśnie, ułożony przez specjalistów, responsywny plan odchudzania bierze pod uwagę Twoje dotychczasowe nawyki, preferencje żywieniowe i styl życia.

artykuł we współpracy z Centrum Respo