Idealna torba na co dzień powinna być uniwersalna i praktyczna. Z tego względu wybór bywa utrudniony, bo jak wiadomo, moda nie zawsze idzie w parze z wygodą i niekiedy wymaga od nas wyrzeczeń. Nie bez powodu jednym z najpopularniejszych modeli toreb jest listonoszka. Minimalistyczny fason kultowego projektu pozwala na swobodne łącznie torebki z ubraniami, które różnią się od siebie stylistyką. Torba przewiduje dużą kieszeń z jedną lub dwoma przegrodami, zapięcie na dwie klamry i długi pasek, który przewiesza się przez ramię. Design łączy w sobie nie tylko uniwersalność, ale również pojemność i funkcjonalność – to istotna cecha, bo w przypadku częstych wyjść z domu, do pracy czy na uczelnię, zależy nam na wpasowaniu akcesoriów do zróżnicowanych stylizacji. Listonoszka funkcjonuje w trendach od dawna i nadaje się do noszenia przez każdego, niezależnie od wieku i płci.

Historia listonoszki


Chociaż listonoszki wyglądają bardzo współcześnie, ich prototypy pojawiły się w modzie codziennej już w okresie średniowiecza. Były noszone głównie przez mężczyzn jako przewieszone przez ramię sakiewki służące do przenoszenia cennych przedmiotów. Z kolei w późniejszych czasach, około XV-XVII wieku, duża wytrzymałość materiału powalała mniej zamożnym ludziom transportować w torbie narzędzia lub produkty rolne na cykliczne jarmarki.

W II połowie XIX wieku listonoszki zyskały status tzw. messenger bag. Torby, w wydaniu unisex, były noszone przez pracowników poczty i kurierów – model pozwalał wygodnie dostarczać przesyłki, bo nie trzeba było nosić go w ręce. W przypadku doręczycieli wolne dłonie były ogromnym udogodnieniem. Wraz z postępem technologicznym i z pojawieniem się pociągów, weszła do użytku również jako bagaż dla konduktorów.

Walory estetyczne listonoszki nabrały znaczenia dopiero na przełomie XIX i XX wieku, a popularyzacja modelu jest zasługą m.in. właściciela marki Hermes. Chociaż wcześniej torba była uznawana za model unisexowy, dopiero za sprawą większych domów mody trafiła w ręce kobiet. Historia zaczęła się równie niepozornie. W 1982 roku właściciel Hermesa stworzył prototyp współczesnej listonoszki, który był przeznaczony do jazdy konnej i służył jako bagaż na siodło dla jeźdźców. Niedługo potem projektant, za namową żony szukającej idealnej torebki, przerobił design bagażu na bardziej przystępny dla oka (min. skrócił pasek, tak, by pasował do ręki, a nie na ramię) i zadedykował go kobietom. Sac à dépêche, czyli pierwsza listonoszka Hermesa, osiągnęła szczyt popularności, gdy hollywoodzka aktorka Grace Kelly ukrywała nią brzuch ciążowy przed paparazzi. Po opublikowaniu zdjęć w gazecie każda kobieta chciała mieć torbę Kelly – stąd nazwa modelu w wydaniu Hermesa. Dom mody do dziś odtwarza projekt torebki w nowych kolekcjach.

Hermes nie był wyjątkiem – podobny projekt pojawił się na wybiegu u Louisa Vuittona jeszcze w połowie XX wieku. Jego wersja przewidywała długi pasek na ramię, który znamy do dziś. Historia pokazuje, że listonoszka jest absolutnie ponadczasowa i aktualna niezależnie od okoliczności.Listonoszka – na co dzień, czy od święta?

Na liście najważniejszych elementów kobiecej garderoby funkcjonuje wiele rzeczy, takich jak klasyczne jeansy, mała czarna, czy perły. Wśród najpopularniejszych torebek, klasykiem jest m.in. wspomniana listonoszka. Dlaczego? Wydarzenia w życiu wymagają od nas balansowania pomiędzy różnymi stylami ubioru, dlatego dobrze kompletować akcesoria w szafie tak, by pasowały do większości outfitów. Fenomen listonoszki polega na tym, że torba sprawdzi się zarówno w pracy, jak i na uczelni (do noszenia np. laptopa i książek), ale również podczas eleganckich uroczystości. Na dobrą sprawę, wszystko zależy od rozmiaru torby. W najprostszym zestawie ubrań listonoszka będzie idealnym uzupełnieniem, nada stylizacji nuty elegancji. Natomiast w przypadku bardziej oficjalnych okazji, jak wieczorna kolacja czy wesele, torebka rozwiąże problem dopasowania do sukienki czegoś, co na czas spotkania przechowa drobne rzeczy. Kluczowym faktem jest to, że listonoszki nie nosi się w ręku – przewieszona przez ramię jest niemal nieodczuwalna i nie zajmuje dłoni, dzięki czemu możemy bezproblemowo poruszać się z nią po mieście.

Jaką listonoszkę wybrać?

Rynek odzieżowy oferuje różne warianty listonoszek, dlatego każda z nas może znaleźć odpowiednią do własnych potrzeb wersję projektu. Mniejsze torebki na ramię lepiej sprawdzają się przy ważnych okazjach, kiedy ilość zabieranych przez nas rzeczy ogranicza się do portfela, kluczy, telefonu i szminki. Natomiast większe modele przydają się przede wszystkim na co dzień, kiedy większość czasu musimy spędzić poza domem.

Do najczęściej wybieranych barw listonoszek należą czarne i brązowe projekty. Czarne są bardziej eleganckie i łatwiej wkomponować je w kolorową stylizację. Mała, czarna listonoszka będzie doskonałym dodatkiem do kwiecistej sukienki na wiosnę. Można ubrać ją także do ramoneski i luźnych jeansów. Natomiast brązowa listonoszka np. od Gusti Leder idealnie dopełni białą koszulę, tworząc prosty look w stylu vintage. Z kolei w modzie męskiej listonoszka jest idealną alternatywą dla plecaka. Osoby, które mieszkają w dużym mieście i poruszają się komunikacją miejską, mogą mieć problem z noszeniem bagażu na plecach. Listonoszka jest zawsze bezpieczna, bo trzymamy ją pod ręką, a dodatkowo nie ogranicza pola manewru. Dzięki swojej uniwersalności listonoszka  jest zawsze dobrym pomysłem na prezent urodzinowy dla mężczyzny – ryzyko, że nie przypadnie mu do gustu, jest bardzo niewielkie

artykuł we współpracy z Zalando Lounge