Elementem przestrzennym, o którym większość z nas nie myśli do czasu potrzebnego remontu lub do czasu urządzania nowego mieszkania są między innymi płytki do kuchni. Na rynku znajdziemy wiele ich rodzajów, wzorów i kolorów i może się wydawać, że ich dobór zależy jedynie od naszych osobistych preferencji. Tymczasem, w przypadku płytek kuchennych, już na etapie samego projektu musimy się solidnie zastanowić nad tym, jaki rodzaj płytek będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Kuchnia to zresztą przestrzeń szczególna, w której mają miejsce trudne warunki. Dlatego też wybierane płytki powinny dopasować się do tego wymagającego wnętrza. O czym warto pamiętać, kupując płytki do kuchni?

Jakie powinny być płytki kuchenne? Jakie są ich rodzaje?

Kuchnia to miejsce, gdzie mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, światłem słonecznym, a także wodą. Dlatego też urządzenie przestrzeni tego pomieszczenia i wybór odpowiednich płytek na podłogę czy ściany ma ogromne znaczenie. Płytki, jakie stosujemy w kuchni, mają przed sobą wiele wyzwań. Powinny być trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, odporne na odbarwienia, wilgoć, wysokie temperatury, odporne na środki chemiczne, a także łatwe w utrzymaniu czystości.

Rynek budowalny oferuje nam wiele rodzajów płytek, które różni m.in. kolor, wzór, kształt czy rozmiar. Możemy kupić płytki dekoracyjne, wykończeniowe czy uniwersalne. W nowoczesnych przestzreniach znajdziemy płytki imitujące drewno, kamień czy beton. Pod kątem formatu płytek mamy do wyboru płytki modularne (o różnej wielkości), rektyfikowane (o idealnie równych krawędziach) czy płytki wielkoformatowe. Możemy też zdecydować się na mozaikę.

Pod kątem samego wykonania wyróżniamy płytki matowe, błyszczące (szkliwione i nieszkliwione), polerowane, półpolerowane i strukturalne. Jak zatem dokonać wyboru? Zacznijmy od podstawowego rodzaju płytek.

Do kuchni możemy użyć glazury (dedykowanej na ściany), gresu (który jest uniwersalny, trwały, odporny na uszkodzenia i ścieranie), klinkieru (idealnego na zewnątrz, bo odpornego na czynniki zewnętrzne), a także terakoty (odpornej na uszkodzenia i wilgoć).

Złote zasady aranżacji, czyli jakie powinny być idealne płytki do kuchni?

Kupując płytki do kuchni, warto pamiętać o trzech złotych zasadach. Po pierwsze, dopasuj płytki do wnętrza i wybranych mebli, a nie na odwrót. Po drugie, zadbaj o spójny wygląd kuchni. Ekstrawagancja jest opcją, ale zdecydowanie zaburza przestrzeń, zwłaszcza w małej kuchni. Po trzecie, najpierw zaplanuj wygląd kuchni i ogólną koncepcję wnętrza, a dopiero potem szukaj konkretnych wzorów.

Dobierając płytki kuchenne, warto pamiętać o tym, aby dopasować je do swojego wnętrza. Inne sprawdzą się w stylu nowoczesnym, a jeszcze inne – rustykalnym. Ważna jest także ich wysoka jakość oraz odporność na ścieranie. I tu się zatrzymajmy na chwilkę.

Gatunki jakości płytek, określa się w 3 gatunkach, gdzie klasa I oznacza brak defektów, II defekty poniżej 5% i III znaczne defekty powyżej 5%. Duże znaczenie mają także klasy ścieralności płytek określane w sali 1 do 5. W kuchni idealnym wyborem jest klasa 3 lub 4 lub wyższa. Co oznaczają? Klasa I określa pomieszczenia o małym ruchu, klasa II i III o średnim ruchu (z tym, że III oznacza już średnie narażenie na tarcia mechaniczne), klasa IV przeznaczona jest do pomieszczeń o dużym ruchu, a V – natężonym ruchu.

Do kuchni warto też wybierać płytki szkliwione, gdyż są odporne na wszelkie niezbędne warunki. Tak samo przyda się nam zwłaszcza podłoga antypoślizgowa w kuchni.

Również ważny jest kształt i wielkość płytek kuchennych, w zależności od wielkości naszej kuchni.

Małe, duże, jakie na ściany i podłogę? Praktyczne rady

Jakie zatem płytki dobrać do małej czy wielkiej kuchni? Gdy pomieszczenie jest spore, możemy pozwolić sobie na nieco większą dowolność aranżacyjną. Świetnie sprawdzą się tu kafelki o dużych rozmiarach, wielkoformatowe, w mocne wzory, zwłaszcza na podłogę. Ale równie dobrze będzie tu też wyglądać kunsztowna mozaika na ścianie.

W małej kuchni raczej unikajmy dużym płytek, zwłaszcza na podłodze. Na ścianie, możemy sobie pozwolić na nieco więcej. Jednak w niewielkim pomieszczeniu lepiej postawić na jasne barwy i płytki o kształcie kwadratu lub prostokąta. Dobrze będą też wyglądać płytki o połyskliwej fakturze, które odbijają światło i optycznie powiększą pomieszczenie.

Co do rodzaju płytek, gres lub terakota idealnie nadają się na podłogę, zwłaszcza w stylach rustykalnych czy dworkowych. Jeśli chcemy urządzić kuchnię w stylu nowoczesnym, glamour, skandynawskim lub tradycyjnym – lepiej sprawdzą się białe, szkliwione kafelki. Na ścianę zaś, zwłaszcza tą ponad blatem kuchennym, szczególnie polecana jest glazura.

A jeśli chcesz się bardziej zainspirować, możesz wejść na stronę https://www.salonyhoff.pl/plytki-kuchenne/

artykuł we współpracy z SALONY HOFF