2040 lat dzieli dzieło antycznego Owidiusza i nowoczesną technologię VR. Dziś spotykają się w cyberprzestrzeni teledysku VR, w którym Małgorzata Walewska śpiewa pieśń Ariadne z płyty Heroides Jakuba Ciupińskiego. Premiera 19 stycznia 2023 r. w czasie wernisażu w Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz. Teledysk VR będzie można oglądać w hotelowym lobby do 10 lutego. Wstęp wolny.

Ciepły mezzosopran Małgorzaty Walewskiej, antyczna poezja Owidiusza, elektryzująca muzyka Jakuba Ciupińskiego, oniryczny taniec Kayi Kołodziejczyk i nowoczesne efekty specjalne produkcji VR 360°.        
W ten sposób Małgorzata Walewska i Jakub Ciupiński postanowili wyjść poza klasyczne postrzeganie muzyki poważnej i zaprezentować jeden z utworów Ciupińskiego z płyty Heroides w postaci teledysku VR.

Widz z pomocą gogli podąża za Ariadną, porzuconą na wyspie przez Tezeusza. Przemierza metafizyczny, księżycowy krajobraz pełen magii i ambientowych brzmień. Pojawia się w nim Ariadna, czyli Kaya Kołodziejczyk, która tańcem wyraża emocje przerażonej heroiny. Małgorzata Walewska głosem pozbawionym operowej emfazy, interpretuje rozterki mitycznej bohaterki i wciela się w rolę prakobiety. Śpiewa o miłości, wiecznej tęsknocie i pogoni za marzeniami. Przestrzenna, wielowymiarowa aranżacja muzyczna Jakuba Ciupińskiego i doskonałe efekty stworzone przez światowej sławy specjalistów, czynią te wyznania jeszcze bardziej magicznymi. Widz doświadcza emocji, które trudno zapomnieć.

Teledysk będzie można oglądać bezpłatnie w lobby Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz, gdzie   od 19 stycznia do 10 lutego stać będzie box VR. Przed obejrzeniem należy zgłosić się do recepcji.

19 stycznia (czwartek) o godz. 19:00 odbędzie się wernisaż z premierową projekcją, podczas którego spotkać będzie można współtwórców tej wyjątkowej produkcji i posłuchać o tym, jak się tworzy filmy 360°. Wstęp na wernisaż wolny.  

Praca nad VR w niczym nie przypominała kręcenia zwykłego teledysku. Nie mogłam sobie nawet wyobrazić, jak to będzie wyglądać po założeniu okularów.” – przyznaje Małgorzata Walewska.

„Kiedy dowiedziałam się o projekcie Ariadne od razu wiedziałam, że musi on zostać zaprezentowany w przestrzeniach Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz.” – przyznaje Anna Olszyńska, general manager hotelu. „W ramach projektu Andel’s Art od lat wychodzimy poza tradycyjne doświadczanie sztuki. Promujemy współczesnych artystów. W sztuce łączymy to, co znane z tym, co nowe i innowacyjne.            Tak jak sam hotel łączy tradycję z nowoczesnością.” – dodaje.

Ariadne to jedna z bohaterek albumu Jakuba Ciupińskiego Heroides. Kompozytor stworzył muzykę do wybranych listów z poematów Owidiusza i zaprosił do nagrania partii wokalnych mezzosopranistkę Małgorzatę Walewską.

Jakub Ciupiński jest utytułowanym polskim kompozytorem mieszkającym w Nowym Jorku. Tworzył koncertową muzykę dla m.in. Birmingham Royal Ballet, Metropolis Ensemble, Silicon Valley Ballet, Sybarite5, Anne Akiko-Meyers czy Philippe Quint. Jako 8-latek debiutował w Sony Music Poland pod pseudonimem Jakub Żak.

Małgorzata Walewska jest jedną z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek operowych. Występowała na ponad 30 scenach słynnych teatrów w Europie i USA. Do jej pokazowych ról należą Carmen, Amneris, Azucena, Dalila, Eboli, Ulryka, Kundry czy Santuzza.

Marek Titow od czternastu lat związany jest z produkcją filmową i reklamową, specjalizuje się w Cinematic VR. Współpracował przy takich produkcjach, jak Deep Dive, Szepty, Biesy VR czy dokumencie Wish You Were Here. Pięć lat temu stworzył firmę Altereye, która zajmuje się produkcją VR.

W postprodukcji Ariadne współpracował z Halo Productions i studiem Coloroffon, które na swoim koncie ma filmy m.in. Kamerdyner, Film Balkonowy, Ekler czy Furioza. 

Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz to hotel-galeria, znany ze swojej roli mecenasa sztuki. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów hotelowych w Łodzi. Wielokrotnie nagrodzony za architekturę zrewitalizowanego budynku, uznany za najlepszy unikatowy obiekt eventowy w Polsce. W hotelu mieści się restauracja Delight, oferująca polskie produkty w nowej odsłonie.

ARIADNE – PRODUKCJA:

Muzyka: Jakub Ciupiński

Tekst oryginalny: Heroides Owidiusza

Głos: Małgorzata Walewska

Choreografia i taniec: Kaya Kołodziejczyk

Scenografia: Alicja Kokosińska

Kostiumy: Agnieszka Baranowska

Operator kamery: Marek Titow

Kierownik produkcji: Łucja Waśko

Postprodukcja: Renata Kucharska (Halo Productions), Marek Titow (Altereye), Magdalena Widuch (Coloroffon Film)

Premiera: Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz, ul. Ogrodowa 17, Łódź. 19 stycznia 2023 r.

TEKST „ARIADNE” – tłumaczenie Małgorzata Walewska

Księżyc świecił.

W skalisty brzeg wlepiłam wzrok… pusto.

Jak okiem sięgnąć, nic, tylko piach.

Tam i z powrotem bez celu, bez sensu gnam,

a dziewczęce stopy zapadają się głęboko. 

Tezeuszu! – wołam.  

Głos odbija się od urwiska  

i już imię twoje wzywa cała wyspa. 

Jakby chciała przyjść z pomocą mnie nieszczęsnej.

Smagana okrutnym wichrem, 

dojrzałam jak okręt twój oddala się

południowym niesiony wiatrem. 

Widziałam go? Czy też widzieć chciałam? 

Jak lodu bryła, wpół umarła stałam.

Artykuł powstał we współpracy z Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz