Chińczycy nazywają ten składnik kofu lub mięsem Buddy. Japońscy mnisi buddyjscy nazywali potrawę, która ma smak mięsa, ale nim nie jest – say than. Czym jest więc tajemniczy seitan?

Seitan zwany „chińskim mięsem” to danie będące czystym glutenem pszennym. Dobrze doprawione czy usmażone smakuje wybornie. Ze względu na wysoką zawartość białka, seitan powinien być spożywany przez wegetarian. Jego przygotowanie choć czasochłonne jest bardzo proste i tanie.

Do przygotowania będą potrzebne:

2 kg mąki pszennej

1 litr wody

Mąkę wsyp do dużej miski i zagnieć ciasto dolewając wody. Uformuj kulę o odstaw ją na około 20 minut. Następnie miskę z ciastem podstaw pod strumień bieżącej wody i ugniataj dalej ciasto. Ściskaj je pamiętając o wymianie co jakiś czas wody. Ma to na celu wypłukanie skrobi z mąki, aby pozostał sam gluten. Czynność powtarzaj tak długo, aż woda będzie lekko biała, a kula stanie się żółta. Uzyskaną kulę ugotuj w bulionie.

Ugotowany seitan można dowolnie przyrządzić. Jeśli chcesz go upiec to natrzyj go ulubionymi przyprawami wymieszanymi z oliwą. Jest to ważne ponieważ sam seitan nie ma smaku i dopiero kolejna obróbka nadaje mu pożądany smak i aromat.

Gotowy seitan można ułożyć w naczyniu żaroodpornym, wysmarowanym oliwą. Warto go obłożyć warzywami takimi jak cebula, marchewka, ziemniakami, por. Piecz pod przykryciem przez ok. 45 minut w 200 stopniach.

Upieczony seitan wygląda można kroić w plastry. Sprawdzi się zarówno na gorąco jak i na zimno. Seitan można też podać w formie kotletów usmażonych na patelni lub jako gulasz. Pasuje do ryżu, makaronu, kaszy i ziemniaków.

zródło: https://kuchnia.wp.pl/seitan-czyli-chinskie-mieso-z-maki-6054905641923201a

Może zainteresuje Cię również przepis na szakszuka – najmodniejsze śniadanie.