Kawa to napój cieszący się ogromną popularnością na całym świecie. Zawarta w niej kofeina pobudza organizm do działania, podwyższa  sprawność fizyczną oraz dodaje energii zaraz po jej wypiciu. Hiszpańscy naukowcy udowodnili, że picie czterech filiżanek kawy dziennie może wydłużyć życie nawet o kilka lat!

Kawa wydłuża życie? Wyniki badań przedstawione na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wskazują, że tak właśnie jest. Im częściej ją spożywamy tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy żyć dłużej! Dotychczasowe badania wskazywały jedynie, że picie kawy może zapobiegać cukrzycy, chorobie Parkinsona, chorobie Alzheimera czy pewnym formom raka. Teraz to prawdziwa rewolucja!

Przeczytajcie o mitach i ciekawostkach na temat kawy.

1. ESPRESSO MA NAJWIĘKSZĄ ZAWARTOŚĆ KOFEINY

Wbrew powszechnemu przekonaniu kawa espresso należy do jednej ze słabszych kaw pod kątem mocy. Mylnie definiowany intensywny smak wcale nie przekłada się na wyższą zawartość kofeiny. Największą jej ilość znajdziemy w klasycznych kawach parzonych, których przygotowania wymaga zdecydowanie dłuższego czasu parzenia. Najbardziej kofeinowe są kawy rozpuszczalne.

Przeczytaj jak kawa wydłuża życie

2. PO ESPRESSO BARDZO TRUDNO JEST ZASNĄĆ

Kawa w pierwszej fazie działa jak ciepły posiłek. Pobudza układ trawienny przez co czujemy lekkie zmęczenie, to idealny moment by zasnąć. Kofeina trafia do naszej krwi po 20-30 min, gdy się obudzimy organizm będzie już pobudzony, a uczucie zmęczenia nie będzie tak odczuwalne

Taka tzw. turbo drzemka (wypicie intensywnej kawy i ucięcie sobie krótkiej 20min drzemki) to doskonałe rozwiązanie np. dla kierowców w stanie skrajnego zmęczenia w ciągu dnia.

Kawa

Kawa

3. KAWA POMAGA SCHUDNĄĆ

Sama kofeina nie spala tłuszczu, ale stwarza korzystne warunki do tego, aby proces ten mógł zachodzić, a dodatkowo obniża łaknienie. Regularne spożywanie kofeiny podnosi spoczynkowe tempo przemian metabolicznych w organizmie, dlatego już na samo funkcjonowanie wydatkujemy od 3 do 5% energii więcej.

4. NIE WOLNO PIĆ KAWY PRZED TRENINGIEM

Kofeina jako związek o działaniu stymulującym spożyta przed treningiem nie tylko zwiększa zdolności wysiłkowe, ale także nasila spalanie tłuszczu – wiedzą to wszyscy sportowcy przyjmujący preparaty ją zawierające. Warto pamiętać, że równie dobrym rozwiązaniem jest wypicie dobrego espresso na pół godziny- godzinę przed treningiem. Jego pobudzający i odchudzający potencjał możemy wzmocnić dodając do naparu odrobinę chilli.

o pomoc zapytaliśmy eksperta DE’LONGHI