joga

Joga to praktyka łącząca ujarzmianie własnego ciała i zmysłów oraz zjednoczenie tego  co fizyczne i psychiczne. Praktykowanie jogi doprowadza do zrównoważenia symetrii i harmonii organizmu.

Joga to głównie ćwiczenia zwane asanami. Są to gimnastyczne pozycje, których prawidłowe wykonanie wzmacnia, rozciąga i oczyszcza ciało na poziomie fizjologicznym. Właściwa praktyka asan prowadzi do wewnętrznej równowagi. Osoby nerwowe uspokajają się, osoby depresyjne otrzymują zastrzyk pozytywnej energii i pobudzają się do działania. Charakterystyczne dla jogi jest to, że może ją ćwiczyć każdy, a regularne ćwiczenie asan odmładza ciało i zapobiega starzeniu.

1. Łagodzi stres

Każdy z nas inaczej reaguje na sytuacje stresowe, odbiera otaczająca nas rzeczywistość. Dzięki jodze nasze ciało wraca do stabilizacji, a umysł się uspokaja. Joga jest często metodą na walkę z bólem kręgosłupa czy sztywnością mięśni powodowaną długą pracą przez komputerem czy podatnością na stres. Ćwiczenia jogi pozwalają na rozluźnienie pewnych części ciała niezależnie od sytuacji życiowej.

2. Wzmacnia wszystkie mięśnie

Trwanie w asanie powoduje niewielkie zużycie energii przez to, że wysiłek fizyczny jest minimalny, bowiem nie są to zwyczajowo rozumiane ćwiczenia dynamiczne. Asany są natomiast pozycjami wzmacniającymi mięśnie. W przypadku gdy wykonywane są one bez wysiłku to mięśnie nie napinają się i są rozluźnione.

3. Poprawia krążenie

Dzięki prawidłowemu wykonaniu asan ciało człowieka zwiększa ruchomość w stawach. To powoduje nie tylko krążenie w naczyniach kręgosłupa, ale też ogólne krążenie krwi w organizmie, masaż narządów wewnętrznych oraz wpływa na unerwienie organizmu.

4. Uspokaja

Prawidłowe wykonanie asan daje uspokojenie dla naszego umysłu. Wzmaga się wydzielanie adrenaliny, serce bije szybciej, oddech przyspiesza. Ćwiczenie asan powoduje tonizowanie mięśni i ich odnowę. Jednocześnie pomaga w kontrolowaniu zaburzeń emocjonalnych oraz regulacji pracy serca przez oddalenie stresów psychicznych. Ćwicząc asany polepszamy siłę fizyczną i wytrzymałość organizmu. Po wykonaniu grupy asan ćwiczący odczuwa znaczne polepszenie samopoczucia a po pewnym czasie mniejszą podatność na zmęczenie psychiczne.

Dlaczego warto ćwiczyć?