siarka

Dzięki dobroczynnemu działaniu siarki możemy cieszyć się mocnymi stawami, pięknymi paznokciami czy zdrowym sercem. Ten minerał pomaga również w intymnych problemach. W poszukiwaniu źródeł siarki możemy wybrać się do uzdrowiska lub przygotować kurację siarkową w domowym zaciszu.

Siarka to pierwiastek mineralny bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Spełnia ona wiele ważnych funkcji. Siarkę można naleźć w kwasie glutaminowym niezbędnym dla układu nerwowego i mózgu, heparynie, który odpowiada za obniżanie ciśnienia krwi oraz w insulinie – hormonie regulującym poziom cukru we krwi. Siarka jest też składnikiem keratyny , czyli białka skóry włosów i paznokci, a także kolagenu odpowiedzialnego za młody wygląd  naszej skóry.

Dlaczego warto dbać o prawidłowy poziom siarki w organizmie?

1. Łagodzi problemy skórne, wpływa na kondycję skóry i paznokci

Siarka nazywana jest „pierwiastkiem piękności”, który odgrywa istotną rolę w procesie regeneracji naskórka. Kuracja siarkowa pomaga przy problemach z trądzikiem, łojotokowym zapaleniu skóry czy łuszczycy. Podczas zabiegu pierwiastek ten rozmiękcza i złuszcza naskórek, a skóra staje się sprężysta i miękka.

Siarka jest też składnikiem białka skóry, włosów i paznokci. Od niej zależy czy paznokcie są mocne, a włosy zdrowe i lśniące. Co ciekawe jest ona jednym ze składników szamponu przeznaczonego do włosów z problemem łupieżu. Jej zadaniem jest złuszczenie i oczyszczenie skóry głowy i włosów z zanieczyszczeń, łupieżu i zbędnego łoju.

2. Wzmacnia odporność

Siarka wpływa na produkcję przeciwciał tak ważnych w walce z infekcjami. Związki siarki należą do przeciwutleniaczy, które chronią przed starzeniem.

3. Chroni stawy

Siarka odpowiada za prawidłową pracę i budowę stawów. Działa przeciwzapalnie, ułatwia regenerację chrząstki i przywraca sprawność stawów. Kąpiel siarczkowa może być więc stosowana pomocniczo w leczeniu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych jak reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia stawów kręgosłupa, rwy kulszowej i barkowej.

Niedobór siarki objawia się głównie złym wyglądem skóry,wypadaniem włosów oraz łamliwością paznokci. Możemy odczuwać również niepokój, zmęczenie czy zły nastrój. Nadmiar siarki jest z kolei usuwany z organizmu wraz z moczem.

Sprawdź jak dbać o skórę jesienią.