W ostatnich miesiącach odnotowano wzrost zachorowań na żółtaczkę pokarmową typu WZW A. W całym 2016 roku odnotowano w Polsce tylko 35 przypadków zakażenia, a w tym roku do końca września – aż 1685! Sprawdź jak chronić się przed chorobą.
Żółtaczka pokarmowa to ostra choroba zakaźna, która jest wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Wirus ten wydalany z kałem jest odpowiedzialny za ostre stany zapalne i uszkodzenie miąższu wątroby. Żółtaczka pokarmowa nazywana jest też „chorobą brudnych rąk”.
Wirus WZW A może być przenoszony w organizmie przez długi czas, a okres wylegania się choroby to 15 do 50 dni. Średni czas wylęgania się choroby to jednak 30 dni. Po tym czasie pojawiają się charakterystyczne objawy choroby, ale są przypadki kiedy zakażenie przechodzi bezobjawowo. Dotyczy to głównie dzieci do 5 roku życia. Osoby dorosłe niestety chorują pełnoobjawowo, a im później dojdzie do zakażenia tym symptomy choroby będą nasilone.
We fazie początkowej zakażenia wystąpić mogą objawy grypopodobne i dodatkowo pojawić się może biegunka i nudności. W następnej fazie widoczne są już pełne objawy choroby jak żółtaczka – następuje zżółknięcie skóry i twardówek oczu) i często powiększenie wątroby. Żółtaczka znika po około miesiącu. Innymi objawami towarzyszącymi zakażeniu są:
- złe samopoczucie
- brak apetytu
- gorączka
- osłabienie
- bóle brzucha, mięśni i stawów
- świąd skóry
- nudności i wymioty
- ciemniejsze zabarwienie moczu
- odbarwiony stolec.
Jak chronić się przed wirusem pomimo zaszczepienia?
- Unikaj kontaktu z osobami zakażonymi.
- Kontroluj spożywane pokarmy i wodę, którą pijesz. Staraj się przed spożyciem poddać produkty obróbce termicznej jak smażenie, gotowanie czy pieczenie. Wodę pij najlepiej butelkowaną.
- Dbaj o higienę osobistą.
- Nie obgryzaj paznokci. Mogą się na nich znajdować wirusy.
- Nie dopuszczaj, aby owady miały kontakt z tym co jesz.
- Po wizycie w toalecie zawsze myj ręce. Jeśli byłaś w toalecie publicznej użyj dodatkowo żelu antybakteryjnego.
Zobacz jak uchronić organizm przed przeziębieniem.