przyprawy

Jesień to nie tylko czas zmiennej pogody, ale przede wszystkim przeziębień. Kto z nas nie chciałby w tym czasie być w pełni sił i zdrowy? No właśnie. Wystarczy, że wprowadzisz do swojej codziennej diety rozgrzewające przyprawy, a będziesz cieszyć się świetną kondycją przez całą jesień.

Przyprawy nie tylko nadają wyśmienity smak potrawą, ale mają też znaczący wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Imbir, cynamon, kardamon, chili oraz goździki mają właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne i antybakteryjne. Dlatego też świetnie sprawdzają się w łagodzeniu skutków przeziębienia, gorączki, kaszlu czy kataru.

Od wieków określone zioła i przyprawy znajdują zastosowanie w lecznictwie. Nasze babcie opierając się na znajomości medycyny naturalnej przygotowywały herbatki, napary, inhalacje, które idealnie pomagały w walce z przeziębieniem.

1. Imbir

Właściwości imbiru znajdują szerokie zastosowanie w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Wspomaga on bardzo dobrze pracę układu trawiennego i układu krążenia. Ma właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne przez co doskonale sprawdza się w walce z przeziębieniem.

2. Kardamon

Kardamon łagodzi kaszel, przyspiesza powrót do zdrowia w trakcie zapalenia oskrzeli. Pomaga przy niestrawności, odświeża oddech oraz zapobiega namnażaniu się wirusów i wzmacnia organizm. Kardamon może być bardzo dobrym dodatkiem do kawy, mleka, serów czy czekolady.

3. Cynamon

Cynamon ma korzystny wpływ na procesy trawienne naszego organizmu, ułatwia oddychanie, działa antyseptycznie i grzybobójczo. Doskonale sprawdza się w zwalczaniu męczącego i długo utrzymującego się kataru. Warto dodać go do kawy, ciepłej czekolady czy miski musli, a układ oddechowy z pewnością będzie funkcjonować lepiej.

4. Goździki

Ta przyprawa jest bardzo popularna w medycynie chińskiej i indyjskiej. Goździki mają silne działanie rozgrzewające oraz przeciwbólowe i dlatego sprawdzają się w walce z osłabieniem towarzyszącym przeziębieniu. Można dodać je do kawy, herbaty, konfitur czy gorącej czekolady.

5. Chili

Papryka chili rozgrzewa błony śluzowe i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu pomaga oczyszczać drogi oddechowe ze śluzu, który nagromadził się przy katarze czy mokrym kaszlu.

Zobacz jak wzmocnić odporność