Katar to potocznie ostry nieżyt błony śluzowej nosa. Jest to zakażenie górnych dróg oddechowych występujące jako objaw zapalenia błon śluzowych. Jest on wywołany zwykle przez wirusy. Jak leczyć katar domowymi sposobami? Jak się go pozbyć?

Katar to choroba wywoływana przez wirusy. Przejawia się pojawieniem wodnistej lub śluzowej wydzieliny z nosa co jest reakcją obronną obronną organizmu. Objawy jakie towarzyszą katarowi to zatkany nos, kichanie, ból głowy, złe samopoczucie i drapanie w gardle.

Powodem wystąpienie kataru jest infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Wirusami mogą być rhinowirusy występujące głównie na wiosnę, lato i jesień, adenowirusy występujące przez cały rok i coronawirusy, które atakują zimą i wczesną wiosną. Katar bywa też następstwem zakażenia bakteryjnego, a zarazkami można zakazić się tak zwaną drogą kropelkową. W warunkach osłabienia układu immunologicznego, przegrzania organizmu czy wyziębienia może dojść do wniknięcia wirusów, baterii przez błonę śluzową nowa.

W leczeniu kataru bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej się go pozbyć, ułatwić przepływ powietrza nosem czy usunąć całkowicie wydzielinę w nim zalegającą. Najważniejsze, aby zastosować kilka wskazówek, które z jednej strony pozwolą zapobiec rozwojowi kataru, a z drugiej pomogą go zwalczyć. Co więc zrobić?

  1. Kiedy wrócisz przemarznięta do domu weź gorącą kąpiel z dodatkiem olejku np. sosnowego, eukaliptusowego, miętowego lub wymocz stopy w gorącej wodzie z dodatkiem soli. Po tym zabiegu natrzyj stopy maścią kamforową, zaóż grube skarpety, owiń się kocem i odpoczywaj.
  2. Rób inhalacje z olejków aromatycznych lub naparu z rumianku. Zabieg ten Pozwala odblokować zatkany nos i pozbyć się nagromadzonej wydzieliny.
  3. Pij bardzo dużo płynów. Pozwala to na rozrzedzenie wydzieliny w nosie i pozwala na łatwiejsze jego oczyszczanie. Jedz też gorące, parujące potrawy, pij dużo herbaty z malinami lub sokiem z czarnego bzu lu z czystka. Na kolację przygotuj sobie kanapkę z posiekaną natką pietruszki, masłem i rozgniecionym ząbkiem czosnku.
  4. Stosuj zwiększone dawki witaminy C oraz Rutinoscorbinu. Choć nie likwidują one kataru to uszczelniają i wzmacniają osłabione infekcją ścianki naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa.
  5. Zażywaj tabletki na katar. Możesz też korzystać z kropli do nosa, które zmniejszają ukrwienie błony śluzowej nosa i zmniejszają obrzęk. Stosuj je nie dłużej niż 3-4 dni.

Zobacz jak zapobiegać przeziębieniom dzięki diecie.