Meteopatia, czyli jak radzić sobie ze zmianami pogody

Meteopatia to nadwrażliwość na zmiany pogody. Jest to dość powszechna dolegliwość, ale nie klasyfikuje się jej jako chorobę. Nie ma medycznego potwierdzenia zależności między pogodą, a gorszym samopoczuciem. Jedynym lekarstwem jest więc stosowanie trików, które pomogą zwalczyć zły nastrój.

Meteopatia to bardzo powszechna dolegliwość wśród Polaków. Panujący w naszym kraju klimat, zmienna pogoda wpływa na rozwój licznych problemów ze zdrowiem. Na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ma wpływ temperatura, ciśnienie, wiatr a nawet wilgotność powietrza. Dlatego zmiany ciśnienia, przechodzenie frontów atmosferycznych czy duże wahania temperatur mają wpływ na nasze samopoczucie. Pojawia się depresyjny nastrój, zmęczenie, a nawet poddenerwowanie.  Bardzo często występują skoki ciśnienia krwi, nasilają się też przebyte dolegliwości spowodowane na przykład chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Sporo osób reaguje również na zmianę pogody migreną, bólem głowy, któremu towarzyszą nudności, zaburzenia widzenia, zawroty głowy.

Co zrobić jeśli dopadnie nas któraś z dolegliwości?

1. Sięgnij po ziółka. Nic tak świetnie nie uspokaja jak kozłek lekarski czy melisa, które między innymi poprawiają koncentrację. Podobnie działa magnez. Najwięcej jest go w produktach zbożowych, kaszach, roślinach strączkowych czy orzechach. i orzechy.

2. Na ból głowy pomogą zimne kompresy na kark i oczy. Pamiętaj też o nawadnianiu organizmu i wypijaj co najmniej wypijając co najmniej 2,5 l wody dziennie. Kojąco zadziała naprzemienny prysznic.

3. W przypadku niskiego ciśnienia konieczne jest jego podniesienie. Kawa zadziała tylko na chwilę, poza tym spowoduje, że organizm się odwodni, a bóle głowy się nasilą. Ciśnienie bardzo dobrze podniosą ćwiczenia – szczególnie aerobik.

4. Osoby, które na co dzień walczą z nadciśnieniem powinni sięgnąć po moczopędne zioła jak napar z pokrzywy czy mniszka lekarskiego. Nie powinni oni pić mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu. Przy wysokim ciśnieniu na dworze warto ograniczyć też spożycie soli.

5. Niż, duża wilgotność powietrza, spadek ciśnienia wpływają na występowanie zawrotów głowy, bólów stawów czy problemy z zaśnięciem. Idealnie sprawdzi się wypicie rano kawy z mlekiem. W ciągu dnia warto dostarczyć organizmowi trochę magnezu w postaci kawałka gorzkiej czekolady.

6. Jeśli czujesz, że jesteś zdenerwowana sięgnij po herbatki uspokajające. Melisa czy nawet rumianek nie tylko dobrze wpłyną na nasze nerwy, ale świetnie rozgrzeją w chłodne dni.

Wypróbuj przepis, który pomoże ci zwalczyć jesienną depresję.