,,Seria z niezapominajką” wydawnictwa Wilga to seria wybitnych polskich pisarzy. Jest to seria  klasycznych, ponadczasowych i przede wszystkim mądrych książek polskich pisarzy, na których wychowały się pokolenia Polaków.

Nazwa ,,Seria z niezapominajką” nie jest przypadkowa, bowiem książki, które się w niej ukażą przywołają rodzicom i dziadkom najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, a dzieciom przedstawią nowych bohaterów – przyjaciół na całe życie.

Seria z niezapominajką

Seria z niezapominajką

W skład serii wchodzą min. ,,Proszę Słonia” Ludwika Jerzego Kerna, ,,Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej, ,,Pan Soczewka w Puszczy” i ,, Szlemostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy, ,, Marceli Szpak dziwi się światu” Joanny Pollakówny. Do serii dołączył ,, Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka.

Seria z niezapominajką - Król Maciuś Pierwszy J. Korczak

Seria z niezapominajką – Król Maciuś Pierwszy J. Korczak

Maciuś po śmierci swego ojca, króla, chcąc nie chcąc dziedziczy koronę. Ponieważ jest dzieckiem, sąsiednie państwa szybko wypowiadają mu wojnę, spodziewając się łatwego zwycięstwa. Maciuś wojnę wygrywa, ale nie spoczywa na laurach. Zostaje władcą reformatorem. Uczy się rządzić mądrze i sprawiedliwie. Zawiera przyjaźń z czarnoskórym królem ludożerców Bum-Drumem. W końcu wpada na pomysł, żeby dać dzieciom pełnię praw i stworzyć dziecięcy sejm. Reformy Maciusia budzą sprzeciw innych monarchów i wybucha kolejna wojna. Król zostaje podstępnie pokonany, pojmany i skazany na wygnanie.

Książka dla dziecka, które jest w każdym dorosłym, i dla dorosłego, który jest w każdym dziecku.

Podkreślał to sam autor, pisząc na pierwszej stronie:

Ta niezwykła książka jest dla dzieci sposobnością do wyprawy w świat, w którym mogą walczyć, ustanawiać prawa, podróżować i zmieniać otaczającą ich rzeczywistość, ale także przekonać się, że każda decyzja pociąga za sobą konsekwencje, a reformowanie świata jest zadaniem pięknym, koniecznym, ale także żmudnym i niewdzięcznym. Dorośli, czytając Króla Maciusia, mogą przejrzeć się w krzywym zwierciadle i zobaczyć, jak często – zwłaszcza z perspektywy dziecka – dorosłość bywa pusta, obłudna, pełna pychy i przemocy, a jak rzadko jest mądra i potrafi korzystać z życiowych doświadczeń.”

Życzymy miłej lektury!

Zobacz dlaczego dziewczynki kochają Emi i jej Tajny Klub

art. powstał we współpracy z wydawnictwem Wilga