Dżakfrut - rewelacyjny owoc, który może zastąpić mięso

Dżakfrut lub jackfruit to określenie międzynarodowe największego owocu rosnącego na drzewie. Występuje on w krajach klimatu tropikalnego i rzadko sprowadzany jest do Europy. Zawiera on wiele witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy co sprawia, że jest on bardzo zdrowy. Wykorzystuje się do dań głównych, deserów, a nawet stosowany jest jako zamiennik mięsa.

Dżakfrut to owoc chlebowca. Rośnie on głównie na obszarze Azji, gdzie panuje klimat tropikalny i deszczowy jednocześnie. Pochodzi z Indii, ale można go spotkać na Sri Lance, w Bangladeszu, Birmie, Tajlandii oraz Indonezji. Jego międzynarodowa nazwa pochodzi od słowa “chakka” co w indyjskim dialekcie malayalam określa doskonale dżakfruty.

Dżakfruty wyrastają z pnia drzewa chlebowego. Jadalny jest ich kleisty miąższ przedzielony wewnątrz błonkami podobnie do pomarańczy oraz jego duże pestki. Skórka jest bardzo twarda, pokryta tępymi kolcami. Niedojrzałe owoce są zielone, natomiast dojrzałe możemy rozpoznać po ciemnożółtym lub jasnobrązowym kolorze oraz tym, że wydzielają one silny zapach.

Dżakfruty są bardzo kaloryczne. Zawierają dużo węglowodanów, błonnika pokarmowego, protein, witaminy A, witaminy C, witaminy B1, witaminy B2, składników mineralnych jak wapń, żelazo, mangan, cynk, potas,magnez. Dzięki zawartości tych wszystkich składników świetnie regulują poziom cukru we krwi, wspomagają pracę układu krążenia, wspomagają trawienie i zapobiegają zaparciom oraz chronią przed osteoporozą. Ponadto mogą wspomagać zapobieganiu anemii, mają działanie przeciwnowotworowe, a także wpływają pozytywnie na zwiększenie odporności.

W kuchni dżakfruty znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Owoc ten może być jedzony na surowo, ugotowany, suszony, kandyzowany, może być składnikiem ciast, dżemów, soków czy galaretek. Z dżakfruta łatwo przygotować smaczne chipsy.

Dżakfrut zdobywa coraz większą popularność jako zamiennik mięsa. Wystarczy, że niedojrzały owoc zostanie poddany obróbce termicznej i dobrze przyprawiony, a smakiem i konsystencją będzie przypominać mięso. Można wtedy je zmielić i uzyskamy coś na kształt mięsa mielonego, nadziać na szaszłyki czy po prostu poszarpać tak jak to się robi z wieprzowiną. Kotlety z dżakfrutanajczęściej wybierane przez osoby, które z powodu na przykład choroby nie mogą jeść mięsa czy po prostu są wegetarianami czy weganami.

Zobacz jakie cudowne właściwości ma aquafaba.