Aquafaba to niedawno odkryty produkt, który stał się hitem wśród osób cierpiących na alergie, chcących się zdrowo odżywiać, ale przede wszystkim wśród wegetarian. Jest to woda po ciecierzycy, która znajduje szerokie zastosowanie głównie w kuchni. Sprawdź jakie ma właściwości.

Aquafaba została okryta w 2014 roku przez francuskiego kucharza Joëla Roessela. Poszukiwał on alternatywy dla zastosowania jajek i dlatego eksperymentował z płynem z konserw. Swoją nazwę zawdzięcza ona jednak amerykańskiemu inżynierowi, który wraz z weganami określił płyn jako zlepek łacińskich słów “aqua”, czyli woda oraz “faba” – ziarno fasoli.

Aquafaba to mętny płyn – woda, która pozostaje w puszcze po cieciorce. Jest ona bardzo niskokaloryczna. W jednej łyżce znajduje się tylko 3-5 kcal. Jest ona źródłem antyoksydantów i witamin z grupy B. W skład płynu wchodzi przede wszystkim białko i skrobia. Dlatego jest to produkt idealny dla wegetarian i osób cierpiących na alergie pokarmowe.

Aquafaba nie występuje wyłącznie w puszkach. Można ją przygotować samodzielnie gotując ciecierzycę w garnku. Po wystudzenie ona tężeje i można ubijać ją jak pianę z białek. Najlepiej wykonać tą czynność przy użyciu miksera, a spieniony płyn będzie przypominać śmietanę. Ma on jednak charakterystyczny zapach, który wspomaga się przy ubijaniu. Warto jednak pamiętać, że smak piany dodanej na przykład do ciasta nie jest wyczuwalny.

Płyn z cieciorki można dodać do koktajli, majonezu czy ciastek. Dwie łyżeczki aquafaby zastępują jedno białko jaja kurzego, a trzy – całe jajko.

Zobacz jakie właściwości ma ocet jabłkowy.