Forest bathing, czyli jak zrelaksować się w lesie

Od dawna wiadomo, że przebywanie na łonie natury działa dobroczynnie na organizm. Jednak czy domyślaliście się, że przebywanie w lesie może łagodzić stres i wpływać na nasz układ immunologiczny? Jak udowodnili Japończycy forest bathing to nie tyko relaks, ale terapia dla naszego ciała. 

Forest bathing to określenie wywodzące się z japońskiego shinrin-youku oznaczającego wdychanie leśnej atmosfery lub kąpiel w lesie. Odnosi się ono do faktu, że już 20 minutowy spacer w lesie poprawia samopoczucie. Poza tym  zwiększa poczucie witalności i obniża poziom kortyzolu,czyli hormonu stresu we krwi. Kąpiel leśna pomaga też leczyć depresję, ułatwia zasypianie, redukuje napięcie, złość i zmęczenie, które gromadzi się w organizmie przez cały dzień.

W shinrin-yoku jest ważny bark pośpiechu. Nic nie da spacer po lesie z komórką przy uchu czy słuchając ulubionej muzyki. Cała magia polega na zanurzeniu się lesie tak jak robimy to podczas kąpieli w wannie. Trzeba zanurzyć się w lesie, jego zapachu i dźwiękach, zapomnieć o stresie i po prostu się zrelaksować.

Forest bathing polega na wsłuchaniu się w szum liści, drzew, śpiew ptaków, chłonięcie zapachów ziemi czy liści. To wdychanie mniej lub bardziej wilgotnego powietrza, podziwianie poszycia leśnego i wdychanie zapachu traw. Można powiedzieć, że chodzi tu o stopienie się z lasem i stanie się jednością.

Terapia forest bathing opiera się na aromaterapii. Lotne substancje zapachowe (fitoncydy), które wydzielane są przez drzewa i inne rośliny mają zbawienny wpływ na układ odpornościowy człowieka. Działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Spacer po lesie obniża też ciśnienie krwi i puls, działa antydepresyjnie i antystresowo.

Jesień to piękny czas, kiedy podziwiać można wszystkie kolory tej pory roku. Drzewa wyglądają pięknie, ściółka leśna oddycha wydobywając z siebie wspaniałe zapachy. Jest to więc najlepszy czas, aby znaleźć nawet 20 minut na spacer po lecie i poddanie się  shinrin-yoku. Dlatego postaraj się złapać oddech od codziennych stresujących spraw i wybierz się na spacer, a z pewnością nie będziesz żałować!

Sprawdź jak nie dać się jesiennej chandrze.