Dlaczego warto biegać?

Wśród biegaczy krąży powiedzenie: “Ilu biegaczy, tyle powodów do biegania” To prawda, każdy kto postanowił biegać ma swój własny powód, dla którego to robi. Jedni biegają dla zdrowia, inni dla spokoju ducha, a jeszcze inni… choć może brzmi to absurdalnie… dla przyjemności. Tak, bieganie potrafi dać bardzo dużo przyjemności. 
Bez względu na powody możemy wyliczyć wiele korzyści płynących z regularnego biegania. Poznaj je, a może skusisz się na poranny jogging. 

Bieganie daje zdrowie.


Regularne bieganie zmniejsza ryzyko chorób serca, obniża poziom cholesterolu we krwi, a także jest profilaktyką dla wielu chorób cywilizacyjnych takich jak np. otyłość.


Bieg poprawia sprawność fizyczną.


Bieganie to potężny bodziec wzmacniający układ krążeniowo- oddechowy oraz układ kostny. Osoby, które regularnie trenują deklarują, że mimo wysiłku mają więcej energii w ciągu dnia i są bardziej wydajne. 

Reguluje masę ciała. 

Podczas treningu biegowego zużywasz ogromne pokłady energii, które przerzucają się na spalanie kalorii. Uśredniając – 1 przebiegnięty kilometr to ok 100 spalonych kalorii. 

Spowalnia starzenie.

Czasu nie da się zatrzymać, ale można starość przeżyć w świetnej kondycji i witalności. Wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na metabolizm i zachowanie układu kostnego w dobrym stanie. 

Bieganie niweluje stres.

Bieganie, szczególnie na świeżym powietrzu pozwala się zrelaksować i oderwać od codzienności. Pozwala poczuć wolność, dotlenić organizm, uczy kontroli swojego ciała i panowania nad emocjami. To wszystko składa się na umiejętność opanowywania stresu. 

Łączy ludzi. 

Dzięki bieganiu poznajesz nowych ludzi, poszerzyć krąg znajomości i odżyć towarzysko. Biegają osoby z różnych grup społecznych. Na zawodach biegowych możesz poznać ludzi, których nie miałbyś szansy spotkać nigdzie indziej. Wspólna pasja łączy ludzi i zachęca do interakcji. 

Prawda, że ma wiele zalet? Czas zatem na przebieżkę!