Smog – według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenia powietrza zabijają, co roku 6, 5 mln ludzi na całym świecie. Jak szacuje Europejska Agencja Środowiska w Polsce jest to, blisko 50 tys. osób rocznie.

Nasz kraj zajmuje wysoką pozycję na liście najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Dotyczy to zwłaszcza unoszących się w powietrzu drobnych pyłów o średnicy nie większej niż 2, 5 mikrometra (tysięcznej części milimetra). Zawierają one m.in. związki siarki i azotu, metale ciężkie oraz amoniak.

Najbardziej szkodliwym składnikiem, który pojawia się w wyniku zanieczyszczeń jest Benzo(a)piren będący silnym środkiem rakotwórczym.

Pył o średnicy 2, 5 mikrometra może przenikać do krwioobiegu, co niekorzystnie wpływa na przebieg licznych chorób serca i zwiększa ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe, w szczególności raka płuc.

Udowodniono, że w okresach występowania podwyższonych poziomów zanieczyszczenia powietrza, objawy chorób układu krążenia takie jak duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej, czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi mogą znacznie się nasilić.

Niestety, zanieczyszczone powietrze nie jest jedyną drogą, przez którą metale ciężkie mogą przedostać się do naszego organizmu. Smog osiada również na glebie i pochodzącej z niej żywności. Kadm, rtęć, ołów, nikiel i arsen to tylko niektóre ze szkodliwych związków znajdujących się na warzywach i owocach.

Do warzyw najsilniej kumulujących metale ciężkie należą marchew, sałata, kapusta, seler i pietruszka. Wiele z nich to składniki jedzenia dla dzieci, a ich obecność może powodować zwiększenie ryzyka zachorowań na poważne choroby. Czy istnieje rozwiązanie problemu usuwania metali ciężkich z naszego jedzenia?

Mamy dla Was przepis na koktajl  immunostymulujący

Zachęcamy do wypróbowania przepisu na specjalny, antysmogowy koktajl, który przygotował Paweł Ochman z bloga Weganon.pl.

Składniki

– 1 litr dowolnego niesłodzonego „mleka” roślinnego

– 1 średni pęczek natki pietruszki

– 1 średni pęczek kolendry

– 3-4 cm korzeń imbiru

– 2 łyżeczki chlorelli

– 1 jabłko

– sok i skórka z 1 dużej cytryny

– dowolny syrop do posłodzenia (opcjonalnie)

Przepis na koktajl immunostymulujący

Wykonanie:

– obie natki posiekać wraz z łodyżkami. Jabłko i imbir drobno pokroić

– wszystkie składniki umieścić w blenderze kielichowym i dokładnie zmiksować

– przelać do butelki i przechowywać w lodówce przez 12 godzin

Zjawisko smogu szybko nie zniknie, ale dieta bogata w zielone warzywa i owoce, stosowanie 3 g chlorelli dziennie, noszenie specjalistycznych maseczek i ciągłe poszerzanie wiedzy w temacie zanieczyszczeń powietrza przez metale ciężkie sprawią, że wesprzemy nasz organizm w tej nierównej walce.

Przeczytaj też: Pięć super tricków w kuchni.