Jajko na śniadanie receptą na utratę wagi

Wiele z nas z nowym rokiem postanawia rozpocząć ćwiczenia czy przejść na dietę. Celem jest zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Najnowsze badania wskazują, że będzie to możliwe bez wprowadzania drastycznych środków. Wystarczy, że codziennie rano zjesz jajko, a twoja waga będzie spać.

Jajko to produkt bogaty w białko, węglowodany, witaminy oraz tłuszcze niezbędne do dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Spożywając jajka, dostarczamy organizmowi wapno, żelazo, magnez, potas i fosfor. Są to składniki mineralne, bez których wiele narządów wewnętrznych, stawy i koście nie funkcjonowałyby prawidłowo.

Zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez ekspertów CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation), pierwszy spożywany posiłek powinien zawierać  białko.Udowodniono, że już 25 gramów białka w każdym posiłku wpływa na wzmocnienie metabolizmu mięśni oraz umożliwia kontrolowanie  głodu. Dietetycy zwracają uwagę, że przesunięcie wymaganej ilości spożywanego białka na śniadanie oraz wprowadzenie aktywności ruchowej przyczyni się do znacznej utraty wagi.

Warto więc codziennie rano jeść jajko. Owsiankę możesz zastąpić pyszną kanapką z ciemnego pieczywa z awokado oraz pokrojonym w plasterki jajkiem. Wszystko posyp prażonym słonecznikiem lub orzeszkami pinii. Do smaku możesz posypać kanapkę solą i pieprzem. Smacznego!