Manicure hybrydowy - czy może być rakotwórczy?

Manicure hybrydowy wciąż zyskuje wiele nowych zwolenniczek. Jest wygodny, bardziej trwały i świetnie się prezentuje. Dzięki popularnym hybrydom nasze paznokcie zachowują piękny wygląd nawet do 4 tygodni! Jednak czy może być on niebezpieczny dla naszego zdrowia?

Wiele z nas zrezygnowało z tradycyjnego lakieru do paznokci i chętnie wykonuje manicure hybrydowy. Ma on wiele zalet, od świetnych kolorów po wydłużoną trwałość. Okazuje się jednak, że częste wykonywanie hybryd może prowadzić do wystąpienia groźnych chorób. Dlaczego?

Wątpliwości wzbudza zastosowanie lamp UV, które są niezbędne do utrwalenia żelu. Dermatolodzy zwracają uwagę na szkodliwe działanie promieniowania UVA, mające wpływ na przyspieszenie procesu starzenia się skóry i zwiększenie ryzyka nowotworów. Promieniowanie może przyczynić się do powstawania czerniaka podpaznokciowego. Jest on dość rzadką odmianą czerniaka skóry. Rozwija się on szczególnie na kciuki i palcu wskazującym, czyli w miejscach narażonych na działanie promieniowania UVA podczas nakładania hybryd.

Jeśli nie chcemy rezygnować z hybryd warto między nakładaniem nowej warstwy lakieru obejrzeć wszystkie paznokcie, skontrolować czy nie ma pod nimi żadnych niepokojących zmian. W przypadku jeśli cokolwiek wzbudzi nasz niepokój koniecznie należy udać się do lekarza.

Poznaj całą prawdę o botoksie.