Szyja i dekolt to metryka każdej z nas. Wystarczy na nie spojrzeć, aby zorientować się czy dana osoba jest młoda, czy nieco starsza. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby zadbać o szyję i dekolt z równym pietyzmem jak o skórę twarzy. Jakie są najbardziej popularne zabiegi na szyję i dekolt, które przywrócą im zdrowy wygląd i świetną kondycję?

Dr Monika Rodala, specjalista dermatologii, wenerologii oraz dermatologii estetycznej z kliniki Saskamed odpowiada na najbardziej nurtujące pytania odnośnie pielęgnacji skóry szyi.

szyja

 

Częstym problemem jest wyraźnie mniej elastyczna, wiotka skóra szyi. Jaki zabieg będzie najlepszy?

Objawy procesów starzenia zachodzących w skórze szyi są szybciej widoczne niż na przykład na skórze twarzy. Skóra szyi jest cieńsza, ma mniej podściółki tłuszczowej i występuje na niej mniej gruczołów łojowych. Zawiera także mniej kolagenu i elastyny. Niestety, z tego powodu trudniej niż twarz poddaje się zabiegom medycyny estetycznej – zazwyczaj trzeba zrobić więcej powtórzeń i dłużej czekać na widoczny efekt.

Dla osób powyżej 25 roku życia ważna jest profilaktyka. Aby spowolnić procesy starzenia się skóry stosujemy ochronę przeciwsłoneczną, retinoidy, zabiegi prewencyjne typu mezoterapia, eksofoliacja kwasami. Powyżej 35. 40. roku życia, gdy nasila się wiotkość skóry i pojawiają się poziome zmarszczki szyi (tzw. obręcze Wenus) do zabiegów dołączamy laseroterapię, toksynę botulinową i preparaty biostymulujące.

Szyja jest często jest oszpecona przez charakterystyczne poziome bruzdy przypominające obręcze. W jaki sposób można je usunąć?

Dzisiaj taką szyję nazywamy “szyją technologiczną”. Jesteśmy “look down generation” – pokoleniem patrzącym w dół. Ma to związek z pochyleniem głowy, szyi podczas korzystania z mobilnych urządzeń multimedialnych. Inne czynniki to nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, korzystanie z solarium, palenie papierosów i brak ćwiczeń fizycznych korygujących prawidłową postawę ciała.

Te poziome zmarszczki redukujemy przy pomoc laseroterapii. Najczęściej w swojej pracy korzystamy z lasera Fotona, którgo celem jest frakcjonowanie skóry w celu szybszej odbudowy włókien kolagenowych, rozjaśnienia, redukcji zmarszczek. Zabieg Fotona jest zabiegiem frakcyjnym nieablacyjnym. Światło laserowe stymuluje tkankę do odbudowy, lekko odparowuje naskórek oraz delikatnie podgrzewa tkankę. Skóra po zabiegu jest napięta, zliftingowana, ujędrniona a kondycja jej jest znacznie lepsza. Bezpośrednio po zabiegu jest lekkie zaczerwienienie, które utrzymuje się ok 2-3 godziny.

szyja

Klinika SaskaMed, Studio69 – Maciej Cyran

Czy botoks i modny teraz tzw. wampirzy lifting, pomogą również odmłodzić skórę szyi?

Zarówno podanie toksyny botulinowej jak i osocza bogatopłytkowego to dobre zabiegi odmładzające skórę szyi, ale w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów warto połączyć je z peelingami, mikronakłuwaniem czy wspomnianą laseroterapią i maksymalnie wykorzystać naturalny, własny potencjał regeneracji skóry. Pamiętać przy tym należy, że chirurgiczny lifting skóry obarczony jest ryzykiem wielu powikłań i z uwagi to rzadko wykonywany. Dlatego profilaktyki starzenia skóry nie należy odkładać na później, tylko zacząć już dzisiaj, zanim słońce zaświeci i trzeba będzie zdjąć szale i golfy.

Sprawdź jak możesz walczyć z cellulitem.