restauracja

W Warszawie otwarto pierwszą w Polsce reastaurację, w której zjecie w ciemności! Intrygujące? W restauracji nie zobaczycie co jecie, a talerze zaserwują wam niewidomi. Pomysłodawcy takiego rozwiazania chcą działać przeciwko wykluczeniu osób niepełnosprawnych, dając im szansę na pracę charakterze kelnerów.

“Different” – tak nazywa się nowo powstała restauracja, w panuje całkowita ciemność. Goście, którzy odwiedzą restauracje nie zobaczą swoich dań, a jedynie dzięki wyczuciu smaku będą w stanie rozpoznać poszczególne składniki. Co ciekawe, nie ma tu typowego menu, gdzie wyszczególnione są potrawy. Przy rezerwacji stolika goście mogą określić jedynie swoje preferencje – na przykład: dieta bezglutenowa lub uczulenia na określone składniki.

Restaracja powstała nie tylko z pasji właścicieli, ale przede wszystkim aby przeciwdziałać wykluczeniu zawodowemu osób niepełnosprawnych. Kelnerami są w “Different” osoby niewidome, które na codzień świetnie poruszają się w ciemnościach. Dla osób odwiedzających restaurację ciemność to nowe doświadczenie. Mogą się oni poczuć jak osoby niewodowe, a zmysły chociażby smaku zostają szczególnie wyostrzone.