truskawki

Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców. Choć dostępne są prawie cały rok (można kupić na przykład mrożone) to najsmaczniejsze są teraz. Truskawki posiadają właściwości lecznicze, zdrowotne oraz pielęgnacyjne.

Truskawki to owoce o kształcie serca, które w starożytności symbolizowały Wenus, boginię miłości. Rzymianie wierzyli, że jedzenie truskawek może pomóc w zwalczeniu wielu chorób. Prawdą jest, że te owoce posiadają wiele właściwości leczniczych i zdrowotnych. Słyną też z właściwości wspomagających odchudzanie. Poznaj pozostałe zalety jedzenia truskawek.

1. Zwalczają wolne rodniki

Truskawki są bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Zawierają m.in. kwercetynę, witaminy C, A i mangan. Wolne rodniki powstają w procesie utleniania, przyspieszają starzenie się skóry i powodują stany zapalne w organizmie. Dlatego, aby czuć się zdrowo, a skóra wyglądała młodo koniecznie należy jeść truskawki.

2. Chronią serce

Truskawki zawierają dużo rozpuszczalnego błonnika. Dieta bogata w błonnik zmniejsza o 40 proc. ryzyko problemów z układem krążenia. Truskawki pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL), który odpowiada na tworzenie się blaszki miażdżycowej u powstawaniu zakrzepów.

3. Poprawiają kondycję skóry

Truskawki są źródłem przeciwutleniaczy. Chronią one skórę przed procesami zapalnymi i opóźniają jej starzenie.

4. Wspomagają utratę wagi

Truskawki są niskokaloryczne, jeśli spożywamy je bez żadnych dodatków. Posiadają również właściwości moczopędne. Dzięki temu truskawki oczyszczają organizm z toksyn i pomagają pozbyć się zatrzymanej w organizmie wody. To powoduje spadek wagi.

5. Wspierają zdrowie kości i stawów

Mangan zawarty w truskawkach jest istotny dla zachowania gęstości kości i zapobiega osteoporozie. Niedobory manganu są częste u kobiet po menopauzie i są jedną z przyczyn osłabienia szkieletu, szczególnie kręgosłupa. Duża zawartość manganu w pożywieniu chroni też przed bolesnym zapaleniem stawów.

6. Poprawiają trawienie

Mangan z truskawek pomaga w trawieniu tłuszczu, chroni przed zaparciami i wzdęciami. Błonnik zawarty w owocach stymuluje rozwój pożytecznej flory bakteryjnej jelita grubego. Trzeba pamiętać, że prawidłowo działający układ pokarmowy jest podstawą zdrowia.

7. Poprawiają przyswajalność witamin

Truskawki są bombą witaminową (szklanka tych owoców pokrywa 150 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C i jedną dziesiątą zapotrzebowania na kwas foliowy). Mangan obecny w truskawkach poprawia przyswajalność witamin z innych źródeł.

8. Wzmacniają mięśnie

Jedzenie truskawek pozwala zadbać o właściwy poziom potasu. Jest on niezbędny dla dobrej pracy mięśni w tym też serca. Objawami niedoboru potasu są skurcze mięśni, osłabienie, zmęczenie, a także nadciśnienie.

9. Utrzymują dobry nastrój

Potas zawarty w truskawkach wpływa na wydzielanie hormonów stresu. Mowa tu o kortyzolu i adrenalinie dlatego może znacznie złagodzić niepokój i pobudzenie. Z kolei kwas foliowy, który jest obecny w truskawkach obniża ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Uwaga, truskawki mogą uczulać.  Przed ich spożyciem najlepiej zrobić próbę uczuleniową. Co ciekawe, reakcja alergiczna może wystąpić też u osób, które wcześniej nie miały tego problemu.

Sprawdź przepisy na pyszne dania z Warsztatów z Gwiazdą.