rośliny

Rośliny w pomieszczeniach są bardzo pożyteczne. W procesie fotosyntezy zużywają dwutlenek węgla, a w zamian produkują tlen, niezbędny nam do życia. Do tego rośliny to modny element dekoracyjny wnętrz, który dodaje im przytulności i charakteru. Co jednak gdy nie masz ręki do roślin, a w dodatku często podróżujesz i nie masz czasu na regularne ich podlewanie?

Przedstawiamy 5 roślin doniczkowych, które nie wymagają szczególnej opieki i bez obaw możesz wyjechać na urlop, nie martwiąc się, że uschną.

Zielistka

To bardzo popularna roślina domowa, a to ze względu na łatwość uprawy i rozmnażania. Ma długie, jasne liście skupione w kępach. Bardzo szybko się rozrasta i ma małe wymagania co do światła i podłoża. Dodatkowo przez wiele lat może rosnąć w tej samej ziemi. Zielistka potrafi przystosować się prawie do każdych warunków i żyć w każdej temperaturze. Możesz spokojnie podlać ją przed wyjazdem, a kolejny raz zaraz po powrocie z urlopu, a i tak roślina będzie wyglądać tak samo dobrze.

rośliny

fot. Pintrest

Zamiokulkas

Ciemnozielone liście tej rośliny wyrastają na zgrubiałych łodygach, które magazynują wodę. Dlatego Zamiokulkas bez problemu znosi długie okresy bez podlewania oraz złe warunki oświetleniowe. To roślina bardzo reprezentacyjna i pięknie pasująca do każdego pomieszczenia. Zamiokulkasa wręcz nie wolno podlewać zbyt często, gdyż może to powodować gnicie jego korzeni. To zdecydowanie idealna roślina doniczkowa dla zapominalskich, którzy podlewają rośliny tylko wtedy jak sobie o nich przypomną.

rośłiny

fot. Pintrest

Grubosz drzewiasty

To popularny kwiat domowy, inaczej nazywany drzewkiem szczęścia. Ta wieloletnia roślina doniczkowa jest mało wymagająca, nie zaszkodzi jej ani susza ani cień. Rośnie wolno, ale nie trzeba go przycinać ani w żaden specjalny sposób nawozić. Natomiast to czego nie znosi, to nadmierne podlewanie. Grubosz bardzo dobrze potrafi  poradzić sobie z okresowymi niedoborami wody, dlatego podczas kilkudniowych wyjazdów nic mu się nie stanie. Pamietaj  aby nie przelać tej rośliny, to może jej bardziej zaszkodzić niż pominięcie jednego czy dwóch nawodnień.

rośliny

fot. Pintrest

Sansewieria

Inaczej zwana wężownicą, to po prostu krzewiasty sukulent. Posiada grube, płaskie lub cylindryczne, mięsiste, sztywne, liście. Często ozdobione jasnozielonymi poprzecznymi prążkami. To rośliny czasami nazywane żelaznymi, z powodu swojej długowieczności i niewielkich wymagań co do sposobu uprawy. Zniosą bardzo wiele, dlatego są idealnymi roślinami dla początkujących lub zapracowanych. Sansewieria ma niskie wymagania co do światła i  podłoża, a bez podlewania może przetrwać nawet 3 tygodnie i choć w skrajnych przypadkach stan liści może się lekko pogorszyć, to zaraz po podlaniu roślina szybko wraca do formy i odzyskuje zdrowy wygląd. Zbyt obfite podlewanie może wręcz zaszkodzić tej roślinie. Najlepiej aby woda w ogóle nie dostawała się do środka rozety liściowej, gdyż może to spowodować jej gnicie.

rośliny

fot. Pintrest

Kaktusy

Nie mogło zabraknąć ich na tej liście. To najbardziej popularne sucholubne rośliny doniczkowe. Są idealne dla początkujących. Wybór gatunków i odmian kaktusów jest olbrzymi, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Większość kaktusów jest mało wymagająca, a do funkcjonowania potrzebują jedynie słonecznego stanowiska i umiarkowanego podlewania. Przy hodowaniu kaktusów należy uważać, aby zbyt obficie ich nie podlewać, bo to najczęściej powtarzanym błąd w ich pielęgnacji, przez który kaktusy łatwo giną. Wystarczy, że przed wakacjami podlejesz swojej kaktusy tak jak zwykle, a nawet 2 tygodnie bez wody nie wyrządzą im krzywdy.

rośliny

fot. Pintrest

rośliny

fot. Pintrest

rośliny

fot. Pintrest