Królują na ulicach bez względu na wzrost i rozmiar. Wszystkie możemy je nosić, ale warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby każda z nas wyglądała jak Bogini. Czym się kierować i jak wybierać sukienkę idealną do naszej figury, podpowiada Justyna Krawczyk, pierwsza w Polsce licencjonowana Style Coach.

W sklepach jest ich całe mnóstwo. Wszystko za sprawą mody na długie, zwiewne i romantyczne maxi dress. Jest jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając swoją idealną sukienkę.

Jeśli jesteś szczupła i wysoka, to możesz pozwolić sobie na obszerności i wzory. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, bo przecież żadna z nas nie chce wyglądać jak w worku. A jeśli o worku mowa, to warto zadbać o to, aby sukienka miała talię. Może tworzyć ją pasek albo fason sukienki, ważne jednak jest to, aby sukienka tworzyła kształt klepsydry.

maxi dress

Jeśli masz pełniejsze kształty, to warto zwrócić uwagę na wzór. A tak na prawdę na jego  brak. Bo wzory choć są bardzo ciekawe to zazwyczaj dodają objętości. To samo dotyczy fasonu. Falbanki i fikuśne formy, będą dodawały objętości, zamiast podkreślać, to co jest piękne.

maxi dress

Jeśli jesteś filigranowa i bardzo szczupła, to możesz sobie pozwolić na bardzo dużo. Ważne jednak jest to, aby budować proporcje za pomocą fasonów. Więc jeśli jesteś chłopięcym typem sylwetki, to możesz dodać sobie objętości i kobiecości. Ważne jest to, abyś zrobiła to proporcjonanie. Czyli na górze sylwetki powinno być tyle samo objętości co na dole.

maxi dress

Ważne są też dodatki. Powinny być one wprost proporcjonalne do sylwetki. Dotyczy to zarówno butów, torebki jak i biżuterii. Jeśli jesteś niska i drobna to dodatki powinny być subtelne. Jeśli założysz ciężką i masywną biżuterię czy dużą torbę, to przeciążą Cię one wizualnie. Jeśli jesteś jednak postawna i wysoka, to dodatki mogą być już dużo bardziej widoczne. Jeśli Twoja sylwetka jest większych rozmiarów, to dodatki powinny również być takie. Bo jeśli założysz mini kolczyki czy drobną bransoletkę, to może się okazać, że nie są one praktycznie widoczne.

Fason sukienki powinniśmy również dobierać do rodzaju naszej sylwetki. Te zasady obowiązują zawsze, bez względu na to, czy jest to sukienka maxi, midi, czy jakakolwiek inna. Jeśli masz szerokie ramiona a wąskie biodra, to dół może być szerszy czy wzorzysty, a góra subtelna i delikatna. Wszystko po to, abywyrównać proporcje sylwetki i nadać jej idealnych kształtów. Jeśli natomiast jesteś sylwetką o pełnych biodrach i wąskich ramionach, to dodatkowej objętości potrzebują ramiona. Zbudujesz je za pomocą zabudowanej góry, wzorów czy falbanek. Możesz też postawić na krótki i widoczny naszyjnik, ale dół sukienki powinien być łagodny i stonowany.

I na koniec kolory. One wciąż są istotne. Bo sukienka choć piękna, wcale nie musi dobrze wyglądać, jeśli kolor będzie źle dobrany. Więcej na temat kolorów i ich znaczenia znajdziesz w artykule “Kolor, który sprawia, że lśnisz“.

Powodzenia!

Justyna Kowalczyk

Autorka tekstu: Justyna Krawczyk, pierwsza w Polsce licencjonowana Style Coach, osobista stylistka i life coach w jednym. Absolwentka Style Coaching Institute w Londynie. Właścicielka marki Jak Być Szczęśliwą Kobietą oraz New Style Academy (Szkoła Stylistek).