Odra wróciła do Polski. Słyszymy o coraz większej ilości przypadków zachorowań na odrę. Ostatnie ogniska choroby wykryto na Mazowszu, gdzie zachorowało już 17 osób. Jak można zarazić się odrą i jakie są jej objawy?

Odra to choroba zakaźna wywoływana przez wirus odry. Największe niebezpieczeństwo zachorowania na odrę jest u osób, które się nie szczepiły, a także u dzieci w do 15 roku życia. Najczęściej chorują jednak dzieci w wieku 6-12 miesięcy. Przebieg choroby u dzieci jest mniej bolesny niż u dorosłych. Odra jest szczególnie niebezpieczna w okresie ciąży.

Odra jest szczególnie zaraźliwa. Jeśli ognisko choroby pojawiło się w grupie osób to istnieje duża szansa, że 15-20 osób zachoruje lub będzie nosicielem wirusa odry. Zwiększona liczba zachorowań jest skutkiem tego, że coraz więcej rodziców odmawia szczepień swoich dzieci. Jest to spowodowane wątpliwościami co do skuteczności szczepionek i ich wpływu na zdrowie dziecka w przyszłości.

Odra jako choroba wirusowa jest przenoszona drogą kropelkową. Zarazić się nią można przez kontakt z wydzieliną jamowo-gardłową lub moczem osoby chorej. Zakażenie jest możliwe też przez dotknięcie ręką zabrudzonego przedmiotu wydzieliną z nosą, a następnie przeniesieniem go brudnymi rękoma do nosa lub jamy ustnej. Objawy zakażenia są widoczne po 10 do 12 dni od kontaktu z osobą chorą na odrę. Najbardziej charakterystyczne objawy, ale jednocześnie typowe dla wielu chorób w tym grypy to:

  • katar
  • gorączka
  • kaszel
  • ból gardła
  • zaczerwienienie
  • światłowstręt

Dla odry charakterystyczne jest pojawienie się w jamie ustnej białych wykwitów otoczonych czerwoną linią tzw. plamki Koplika i czerwonej wysypki na ciele. Wykwity pojawiają się za uszami, a dalej na twarzy, szyi, tułowi, rękach i nogach. Odra jest najbardziej zaraźliwa na 5 dni przed pojawienie się wysypki i przez 4 dni od jej wystąpienia. Zachorowanie na odrę jest największe zimą i na wiosnę. Przebycie odry w wieku dziecięcym uodparnia na wirusa do końca życia.