przesądy sylwestrowe

Przesądy sylwestrowe są nieodłącznym elementem nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. W polskiej tradycji z nocą sylwestrową wiąże się wiele zwyczajów i przesądów, które pomogą nam zapewni szczęście, pieniądze i pomyślność. 

Mówi się, że jak Nowy Rok taki cały rok i coś w tym jest. Przesądy sylwestrowe w polskiej tradycji są obecne od wieków. Ich przestrzeganie ma sprowadzić na nasz wszelką pomyślność, zdrowie i przede wszystkim powodzenie w życiu prywatnym i zawodowym. Oczywiście warto podejść do nich z dystansem, ale przecież nic nie zaszkodzi się do nich dostosować.

1. Oddaj wszystkie długi

Jeszcze przed Sylwestrem warto pozamykać wszystkie stare sprawy finansowe. Koniecznie zapłać rachunki z poprzedniego roku nawet jeśli mają one datę płatności po Nowym Roku. Co ważne, oddaj wszystkie długi, aby w Nowy Rok wejść z czystym kontem. W innym przypadku możesz mieć problemy finansowe. Inny przesąd mówi, aby w noc sylwestrową włożyć do portfela ość z wigilijnego karpia lub łuskę ryby co ma zapewnić nam pomyślność.

2. Absolutnie nie sprzątaj

Każdy z nas lubi mieć czyste mieszkanie czy wyprane pranie. Jednak w Nowy Rok nie powinno się sprzątać, ani wynosić śmieci. Ma to symbolizować mniej pracy i przepracowania w kolejnych dniach i miesiącach, ale przede wszystkim ma zachować szczęście w naszym domu. Jeśli wyrzucamy śmieci czy sprzątamy 1 stycznia to istnieje ryzyko, że wymieciemy szczęście.

3. Załóż nową bieliznę

W Nowy Rok powinniśmy ubrać na siebie coś nowego. Najlepiej jeśli będzie to nowa bielizna, która ma nam przynieść dużo pomyślności przez cały rok. We Włoszech kobiety zakładają najczęściej czerwoną bieliznę co ma symbolizować szczęście w Nowym Roku. Z kolei Filipińczycy zakładają stroje, które mają koliste wzory. Mają one symbolizować dobrobyt.

4. Pożegnaj zmartwienia

W Sylwestra spisz na czerwonej kartce wszystkie zmartwienia i problemy i następnie spal ją. Przesąd mówi o tym, że po spaleniu kartki wypędzimy problemy z naszego życia.

5. Obserwuj bąbelki szampana i słuchaj rozmów

W Sylwestra tuż po otwarciu szampana koniecznie zaobserwuj bąbelki w kieliszku. Jeśli będą one szybko uciekać oznacza to, że Nowy Rok będzie burzliwy i pełen przygód. Jeśli natomiast będą one spokojnie uciekać to oznacza, że będzie on pełen szczęścia i dobrobytu. W przypadku jeśli jesteś singielką i chcesz znaleźć chłopaka to koniecznie przysłuchuj się rozmową przy stoliku obok lub mieszkaniu sąsiadów. Jeśli usłyszysz imię męskie to oznacza, że tak będzie nazywał się twój przyszły partner.

10 hitów Warsztatów z Gwiazdą w roku 2018.