jazda na łyżwach

Zima to najlepszy czas na uprawianie takich sportów jak jazda na nartach. Jednak równie popularna jest jazda na łyżwach, która nie tylko daje mnóstwo zabawy, ale wpływa korzystnie na cały organizm. 

Jazda na łyżwach to jedna z najchętniej wybieranych zimowych dyscyplin. Łyżwy inaczej niż narty czy snowboard to dyscyplina, którą mogą uprawiać zarówno dzieci jak i dorośli bez względu na posiadane umiejętności. Dużą zaletą łyżew jest to, że praktycznie niewiele kosztuje i można na nich jeździć w mniejszych czy większych miastach, czyli nie trzeba wyjeżdżać, aby móc się świetnie bawić.

Korzyści z uprawiania łyżwiarstwa 

Jazda na łyżwach to nie tylko wysiłek fizyczny, ale przede wszystkim świetna zabawa. Zabawa na lodzie pomaga kształtować sylwetkę i angażuje do pracy niemal wszystkie mięśnie naszego ciała. Łączy trening aerobowy z wysiłkiem fizyczny. Regularna jazda na łyżwach poprawia gibkość, wzmacnia mięśnie i wpływa korzystnie na elastyczność ciała. Podczas jazdy pracują szczególnie dolne partie mięśni nóg, ale też pośladków. Jednak po kilku minutach jazdy na pewno poczujemy pracę mięśni brzucha, ramion i pleców. Zachowanie równowagi na lodzie wymaga przecież utrzymania równowagi, ale aby tak było całe ciało musi pracować. Łyżwiarstwo pomaga też wzmocnić serce i poprawia krążenie krwi. Dzięki temu organizm jest bardzie dotleniony, a my jesteśmy bardziej szczęśliwi.

Jazda na łyżwach to też sposób na spalenie zbędnych kilogramów. Godzina spędzona na lodzie nawet na rekreacyjnej jeździe to utrata większej ilości kalorii niż bieganie czy marsz. Poza tym łyżwiarstwo pomaga w nabyciu odpowiedniej postury. Utrzymanie równowagi na łyżwach wymaga zachowania prostej sylwetki. Aby ją utrzymać niezbędne jest zachowanie prostej postawy. Wszystkie mięśnie ciała muszą być napięte. Powinniśmy też wyrobić w sobie nawyk utrzymania  prostych pleców i wciągnięcia mięśni brzucha. Dzięki temu ciało się uelastyczni, a zbędna tkanka tłuszczowa zostanie spalona.

Jak zachować się na lodzie?

Jazda na łyżwach na początku nie jest prosta. Jeśli wcześniej jeździliśmy na rolkach na pewno będzie nam łatwiej. Jednak trzeba pamiętać, że na pewno nie raz upadniemy na lód, a na ciele pojawią się siniaki. Aby uniknąć upadku trzeba pamiętać o skupieniu i tym, aby nie patrzeć pod nogi. Koniecznie trzeba pamiętać o zachowaniu prostej sylwetki, czyli nie wolno wypinać bioder do tyłu, unosić ramion do góry i wykonywać nimi nerwowych ruchów. Podczas jazdy nogi powinny być lekko ugięte w kolanach. Podczas upadku warto pamiętać, aby zamortyzować upadek opierając się na rękach, a nie na kolanach. Dzięki temu unikniemy niechcianych siniaków i bólu.

Spróbuj wyjątkowej herbaty i naparów Newby.