Bulletproof coffee, czyli kawa z tłuszczem. 

Specjaliści do spraw żywienia zalecają spożywanie do 500 mg kofeiny dziennie, co przekłada się na ok 4 filiżanki kawy. Taka ilość nie tylko powoduje pobudzenie organizmy. Zadaniem dietetyków, kawa wspomaga również odchudzanie, bo zawarta w niej kofeina wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej.

Bulletproof coffe, czyli kawa z tłuszczem (nazywa się ją także kuloodporną kawą) np. z olejem kokosowym jest polecana osobom, które preferują aktywny tryb życia. Nie powinna jednak zastępować pełnowartościowego śniadania.

Nowinka zza oceanu.

Pomysł na kawę z tłuszczem narodził się w USA i spopularyzował go tam podróżnik Dave Asprey. Który na jednej z wypraw w Tybecie, w skrajnych warunkach i niskiej temperaturze, częstowany był herbatą z dodatkiem mleka jaków. Odkrył, że czuje się po niej świetnie i hamuje ona zdecydowanie łaknienie ze względu na dużą ilość tłuszczu. Po powrocie z podróży zastapił herbatę kawą, a mleko jaków, olejem.

Specjaliści od spraw żywienia przestrzegają jednak, że picie kawy na czczo podrażnia błonę śluzową żołądka. Dlatego by uniknąć skutków ubocznych, warto kawę poprzedzić niewielką przekąską węglowodanową.

Kawa z tłuszczem

Polecane składniki: 

  • 2 filiżanki świeżo zmielonej i zaparzonej kawy
  • masła klarowanego (bez soli) – 1 łyżeczka
  • masło kokosowe – 1 łyżeczka
  • po szczypcie cynamonu i kardamonu
  • opcjonalnie mleko kokosowe do smaku