W dzień kobiet Fundacja Sukces Pisany Szminką uruchomiła wspaniałą kampanię skierowaną do Pań.

Akcja przede wszystkim ma być stymulantem tego by Panie poczuły się pewniej, by uwierzyły w siebie i swoje możliwości. Kampania ma wywołać debatę społeczną. W temacie tego za co kobiety nie powinny przepraszać, co powinno być dla nich normą i prawem, a nie przywilejem dla wybranych.

Niestety wiele Polek wciąż ma wycofaną, przepraszającą postawę. Kampania #NiePrzepraszamZa chce pomóc uwierzyć w siebie. Akcja zmusza do refleksji nad swoimi zachowaniami. Zachęca też do tego, aby informacją „za co nie będziemy przepraszać” i jakich granic sobie nie stawiamy podzielić się w mediach społecznościowych. By dotrzeć tym samym do ogromnej liczby innych kobiet. W związku z tym przygotowano także specjalną nakładkę do zdjęcia profilowego na Facebooku.

Kobiety ciągle dyskutują czy miały prawo do swojego wyboru czy nie.

Poprzez tą akcję chcę, by kobiety czuły się z każdą decyzją pewnie i świadomie, jakakolwiek ona by nie była. Słowo przepraszam zakorzeniło się w naszej kulturze tak głęboko, że zaczęło być nadużywane. Ciągle się z czegoś tłumaczymy,a to dlatego że na wczesnym etapie wychowywania wpaja się dziewczynkom zwroty grzecznościowe. Przepraszajmy wtedy, kiedy popełniliśmy błąd i nie stawiajmy sobie granic. To nasz wybór i mamy to tego prawo. Kobietom zdarza się przepraszać za to, że zostały dłużej na macierzyńskim bądź nie. Czy też za to, że dłużej zostały w pracy czy nie zdążyły z obiadem. Przepraszając oczekujemy pewnego wybaczenia, chcemy wiedzieć że nic się nie stało. Stawia nas to w pozycji słabszych, dlatego chcę pokazać, że kobiety mają prawo wybierać co chcą. Chcę, by nasza akcja społeczna przyczyniła się w rozwoju poczucia naszych praw i pozycji. Dlatego właśnie zachęcam kobiety w Polsce, żeby zwróciły na to uwagę w swoich mediach społecznościowych. Aktywizujmy dyskusję na ten temat. Aby miały odwagę powiedzieć co w życiu wybierają. Bez potrzeby przepraszania za to.” – mówi Ola Legosz, pomysłodawczyni akcji #NiePrzepraszamZa i współzałożycielka Fundacji Sukces Pisany Szminką.

Akcję #NiePrzepraszamZa wspierają oczywiście gwiazdy, publikując zdjęcia z hasztagiem kampanii na swoich profilach społecznościowych. 

@magdalamparska

 

@agata_mlynarska

 

@paulina_holtz

 

@joannajablczynska