Domowe sposoby na bycie EKO pomagają nam zadbać o nasze zdrowie, przyczynić się do ochrony środowiska, a przy okazji trochę wspomóc domowy budżet. 

Pięć prostych zasad, które przekonają nas o tym, że bycie EKO jest proste i ma sens.

  1. Oszczędzaj wodę! zdarza Ci się po przekręceniu kurka stać przy zlewie w oczekiwaniu na ciepłą wodę, aż zleci zimna? Wystarczy, ze podstawisz konewkę, lub dzbanek i ten początkowy strumień przyda się do podlewania kwiatów. Podczas mycia zębów zakręcaj kran, zmywarkę i pralkę włączaj gdy będą zapełnione, a zamiast kąpieli w wannie, weź prysznic.
  2. Segreguj śmieci. Zamiast jednego wielkiego kosza na śmieci, postaw kilka pojemników odpowiednio przeznaczone na papier, szkło, zmieszane resztki i plastik. To nie zajmuje dużo czasu, ani miejsca, a potem łatwiej wynieść mniejsze worki.
  3. Płócienna torba, czy wiklinowy koszyk wracają do łask. Robimy zakupy codziennie, jesteśmy w sklepach ponad 300 razy w roku! Pozwalamy by do każdych zakupów doliczano nam plastikową torbę, która kosztuje od ok 30 gr, która w ostateczności i tak trafia do śmieci. tym sposobem rocznie wyrzucamy do kosza ok 130 złotych! Zainwestujemy pare złotych w fajną torbę wielorazowego użytku, która posłuży nam na kilka lat, a resztę możemy przeznaczyć na małe przyjemności ;).
  4. Zrób listę zakupów. Wszyscy już wiemy, że wejście do sklepu będąc głodnym grozi zakupami ponad miarę, w dodatku rzeczy, które są niezdrowe, to samo dotyczy listy zakupów. Gdy robimy zakupy w ciemno, zawsze kupimy coś nadprogramowego,. Robienie szczegółowej listy oraz kupowanie wyliczonej liczby produktów sprawi, że zaprzestaniemy wyrzucać jedzenie.
  5. Oszczędzaj prąd. Wszystkie urządzenia, które zostawiamy w trybie czuwania, też zużywają energię. Naucz się po zakończeniu pracy wyłączać wszystkie niepotrzebne urządzenia, a przede wszystkim pamiętaj o wyjmowaniu ładowarki z kontaktu.